Filmat premierë të javës së ardhshme

Me histori të jashtëzakonshme, të interpretuara nga një kastë aktorësh fantastik, së shpejti publikohen filmat që e përshkojnë javën e ardhshme, titujt dhe datat e të cilëve i gjeni në vijim:   Filmi ‘The Confession Musical’ – Data e publikimit: 20 shkurt Filmi ‘Lamya’s Poem’ – Data e publikimit: 21 shkurt Filmi ‘The Strays’ –…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 shkurt, të vitit 1995, dueti Roxette shënuan histori, duke u bërë dueti i parë perëndimor që performon në Pekin të Kinës, që nga George Michael, në vitin 1984, kur ai mbajti një koncert për Vitin e Ri Kinez. – Në këtë datë, të vitit 2014 në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Brit…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, e fillojmë me telefonin e kompanisë Realme, e cila ka prezantuar një telefon revolucionar. I quajtur ‘GT Neo5’, telefoni ka aftësi të avancuara të mbushjes së shpejtë të baterisë. Ky telefon i mençur është i pari në botë, që zbaton mbështetje për karikim të shpejtë prej 240W, që është aktualisht fuqia…

Details

Shkurti – muaji më i shkurtë i vitit

Shkurti, është muaji i dytë i vitit, në kalendarin modern Gregorian dhe muaji i vetëm me më pak se 30 ditë. Shkurti ka vetëm 28 ditë, në vitet e zakonshme dhe 29 ditë, në vitet e brishta, si p.sh. 2024, 2028… Muaji shkurt ishte emëruar sipas fjalës latine ‘februum’ apo fjalës ‘februa’, bazuar në emërimin…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Edhe këtë javë, e premtja vjen me këngë të reja dhe sot, redaktorët e muzikës janë kujdesur që këto premiera botërore ti ketë edhe Radio KFOR-i. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: Bebe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 shkurt, të vitit 1991 ka lindur këngëtari Ed Sheeran, i cili për një kohë shumë të shkurtë, u bë një sensacion botëror më zërin dhe këngët e tij. Ishte pikërisht kënga ‘A- Team’ që i solli suksese të shumta këngëtarit, kur u publikua në vitin 2011. – Në këtë datë, të vitit…

Details

Regjisorja Sevdije Ajeti, shpalos krijimtarinë e saj të pasur teatrale në Radio KFOR

Kampanjën kinematografike të Radio KFOR-it, e vazhduam me regjisoren e mirënjohur, znj. Sevdije Ajeti. Gjatë bisedës në studio, regjisorja Ajeti, zbuloi detaje nga puna e saj e gjatë artistike, duke përmendur shfaqjet e shumta që ka realizuar ndër vite dhe kënaqësinë që i ofron ky profesion: “Regjisori gjithmonë është prapa kamerave, ndonëse asnjëri nuk mundet…

Details

Ecje malore apo shfaqje teatrale, zgjedh argëtimin tënd

Java e tretë e muajit shkurt do sjell aktivitete të ndryshme, të cilat mund ti ndiqni nga afër. Shfaqje teatrale, muzikë, ngjitje malore dhe shumëçka tjetër, janë disa nga ngjarjet që do të shënohen gjatë këtyre ditëve. Pas dy netëve në Kamëz, shfaqja “Emigrantët” do të zhvendoset në Kosovë, në skenën e qendrës së aktivistëve…

Details