Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore me të rejat në teknologji, e fillojmë me gjeneratën e re të telefonave të mençur.  Shpejtësia e mbushjes së baterisë, së shpejti do të arrijë një nivel të ri, ndërsa kapaciteti i baterisë në telefon gjithashtu pritet të rritet. Ngarkuesit me fuqi deri në 300W, do të dalin në treg së shpejti. Kompanitë…

Details

Të punojmë së bashku, për një shoqëri më të drejtë dhe të barabartë për të gjithë

‘Dita Ndërkombëtare e Komunitetit Rom’, festohet çdo vit me datën ë 8 prill, për të ndërgjegjësuar shoqërinë ndërkombëtare për nevojën e respektimit të të drejtave të komunitetit rom dhe për të shpërndarë mesazhe pozitive rreth kontributit, që ky komunitet sjellë në shoqërinë tonë. Komuniteti Rom është një popull i lashtë, i ndjekur gjatë historisë nga…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Se muzika shëron shpirtin, kjo është e vërtetuar edhe shkencërisht. Hulumtimet kanë treguar se muzika mund t’i stimulojë valët e trurit dhe se ritmet e muzikës, mund të na sjellin përqëndrim edhe më të fortë. E zhanre të ndryshme të muzikës, mund të dëgjoni gjithmonë në valët e juaja të Radio KFOR-it dhe këtë të…

Details

Sot vihet në pah rëndësia e shëndetit të njeriut

Duke parë nevojën për ndërgjegjësim rreth shëndetit të njeriut, Organizata Botërore e Shëndetësisë zgjodhi datën e sotme, 7 prillin që të shënojë ‘Ditën Botërore të Shëndetit’.  Kjo ditë festohet çdo vit, në ditën e themelimit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, e themeluar në vitin 1950. Organizata Botërore e Shëndetësisë është një agjenci e Kombeve të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 7 prill, të vitit 1978, pop/rock grupi The Police, publikuan këngën ‘Roxane’. Radio BBC refuzoi ta transmetojë këtë këngë, për shkak të tekstit të këngës që konsiderohej të ishte eksplicit, ndërsa kënga po bëhej hit në SHBA. – Më 7 prill, të vitit 2008, Bob Dylan merr çmim nderi ‘Pulitzer’ për “ndikimin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 6 prill, të vitit 1974, ABBA fituan ‘Eurovizionin’ me këngën ‘Waterloo’. – Në po këtë datë, të vitit 1992, George Harrison ka performuar në koncertin e tij të parë solo. – Me 6 prill, të vitit 2006, Eminem bëri kërkesë për divorc nga gruaja e tij Kim, tre muaj pasi çifti ishin ri-martuar.…

Details

Kampanja dedikuar psikologëve #PSYCHOLOGISTS e ftuar në Radio KFOR ishte znj. Rrezarta Sadiku – Hysa

Në kuadër të kampanjës #PSYCHOLOGISTS, që po zhvillohet gjatë muajit prill, në Radio KFOR, sot (05.04.2023), e ftuar në emisionin e mesditës ‘Macchiato Lounge’, te gazetarja/moderatorja Pranvera Behrami-Breznica, ishte psikologe Rrezarta Sadiku – Hysa. Për të gjithë dëgjuesit e Radio KFOR-it, znj Sadiku – Hysa tregoi më shumë rreth profesionit të psikologes por edhe në…

Details

CIMIC-u në bashkëpunim me shoqatën “Nicola Ciardelli”, ndihmojnë fëmijët me leukemi në Kosovë

Kuptimi më madhor i jetës, është t’u ndihmosh atyre që kanë nevojë, e buzëqeshja në fytyrën e një fëmije, është diçka që s’mund ta blesh me paratë e gjithë botës. Falë bashkëpunimit në mes të KFOR-it, Kontingjentit të CIMIC-ut (Bashkëpunimi Civil-Ushtarak) Italian, shoqatës “Nicola Ciardelli” dhe institucioneve lokale dhe akterëve të tjerë, dje (04.04.2023) i…

Details