Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 16 dhjetor, të vitit 1966, Jimi Hendrix ka publikuar singlin e tij të parë, të titulluar “Hey Joe”. – Në këtë datë, të vitit 2011, grupi suedez Swedish House Mafia, mbajtën koncertin e tyre të parë të zhanrit të muzikës house/elektronike, në Madison Square Garden në Nju Jork. – Në po këtë datë,…

Details

Librat më të lexuar gjatë vitit 2022

UNESCO vlerëson se 2.2 milionë tituj të rinj shtohen globalisht çdo vit. Librat dhe historitë që trajtojnë këta libra, përcjellin histori interesante, ngjarje fiktive por edhe të vërteta duke zgjeruar imagjinatën dhe njohuritë tona. Një nga faqet më të njohura në botë për shkarkimin dhe leximin e librave online ‘Goodreads’, ka vlerësuar se mbi 6.5…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 15 dhjetor, të vitit 1979, kënga “Another Brick In The Wall”, interpretuar nga Pink Floyd, arriti që të klasifikohet në vendin e parë, në tabelën e këngëve më të dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar. – Në këtë datë, të vitit 1990, këngëtari Rod Stewart, u martua me supermodelen, Rachel Hunter. – Në po…

Details

Radio KFOR-i shpërblehet me mirënjohje nga festivali ndërkombëtar i kitarës “Vihuela Guitar Fest”

Festivali ndërkombëtar i kitarës “Vihuela Guitar Fest”, ka përmbyllur me sukses edicionin e tij të dhjetë me radhë. Festivali, që është strehë e artistëve të rinj vendor, që njëherit është edhe qëllim kryesor i festivalit në fjalë, ka dhuruar emocione të shumta me tinguj magjik nga tre kitaristët: Lekë Morina, Ehad Dula dhe Urim Maliqi.…

Details

Trendet e veshjeve të vitit që po e lëmë pas

Na kanë mbetur më pak se tre javë deri tek Viti i Ri dhe tani lirisht mund të japim një vlerësim për trendin e modës së vitit që po e lëmë pas, që padyshim ishte një vit i kombinimit të ngjyrave më të theksuara apo të ndezura. Trendet e para nisën me sezonin pranveror, ku…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 14 dhjetor, të vitit 1970, kënga e titulluar “Instant Karma!”, nga John Lennon, u certifikua me titullin ‘E Artë’ – Në këtë datë, të vitit 1969, grupi The Jackson 5, bënë paraqitjen e tyre të parë në spektaklin televiziv ‘The Ed Sullivan Show’, ku ata performuan këngën e tyre debutuese në “I Want…

Details

E gjithë vëmendja tek ndeshja Argjentinë – Kroaci

Fazat e çerekfinales në Kupën e Botës prodhuan momente sa gazmore dhe emocionuese, aq edhe të dhimbshme, siç duket kemi qenë dëshmitar të paraqitjes së fundit të lojtarit Cristiano Ronaldo, në këtë garë, pasi që Portugalia u mund nga Maroku, e kjo ishte edhe befasia e këtij viti. Në gjysmëfinale sot (13.12.22), do të përballen…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 13 dhjetor, të vitit 1989, ka lindur këngëtarja Taylor Swift, në Reading, të Pensilvanisë. – Në po këtë datë, të vitit 1985, kënga e Phil Collins, e titulluar “In The Air Tonight” u përdor si kolonë zanore për serialin ‘Miami Vice’. – Në këtë datë, të vitit vitin 1966, Jimi Hendrix, bëri paraqitjen…

Details