‘The Batman’ premiera filmike në Cineplexx

Kinemaja Cineplexx vazhdon të befasojë publikun në kinematë e tyre ne Prishtinë dhe Prizren me premierat filmike botërore. Me 3 mars kjo kinema do të organizojë ngjarjen ‘Premiere Night’, duke sjellur në ekranet e tyre filmin ‘The Batman’. Kjo mbrëmje do të filloj nga ora 18:00 në të dy kinematë në Prishtinë dhe Prizren. Filmi…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Diskriminimit Zero’

Me qëllim të promovimit të diversitetit dhe promovimit të idesë së të gjithë njerëzit janë të rëndësishëm dhe të barabartë, pa dallim, sot (01 mars), kudo në  botë, shënohet ‘Dita Botërore e Diskriminimit Zero’. Organizata e Kombeve të Bashkuara OKB, kremtoi për herë të parë ‘Ditën e Diskriminimit Zero’, më 1 mars të vitit 2014,…

Details

Ambasada Finlandeze në Kosovë, organizoi diskutim mbi barazinë gjinore

Ambasadorja e Finlandës në Kosovë, Znj. Pia Stjernvall, në prag të përfundimit të misionit të saj në Kosovë, ka organizuar dje (28.02.22), një diskutim mbi barazinë në përgjithësi, me fokus barazinë gjinore. Përveç përfaqësuesve të lartë ndërkombëtarë dhe vendorë, në këtë diskutim të ftuara ishin edhe dy studente nga Finlanda, të cilat ndanë përvojat dhe…

Details

Veç të qenit gjuhë universale, muzika konsiderohet edhe terapi shumëdimensionale

“Aty ku fjalët nuk dëgjohen, flet muzika”, kjo është vetëm një nga mijëra thëniet që përkufizojnë atë që njihet edhe si gjuha universale- muzika. E veç një melodie që sjell motivim e disponim, muzika njeh edhe anën shëruese përmes terapisë muzikore. Prandaj, dita e sotme, 1 Marsi, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Terapisë Muzikore”.  Terapia…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 1 mars, të vitit 1961, këngëtari Elvis Presley, nënshkroi një marrëveshje pesë vjeçare me producentin Hal Wallis. Gjatë karrierës së tij, Presley realizoi 31 filma artistikë dhe dy filma dokumentarë. – Në këtë ditë, të vitit 1973, Pink Floyd lansuan albumin e tyre të tetë me radhë, të titulluar “The Dark Side of…

Details

Gjendja momentale me COVID-19

Komunikimi i përditshëm për COVID-19, çdo 24 orë, nga ana e Ministria e Shëndetësisë, tregon se fatmirësisht se numrat me të infektuar janë në ulje, krahasuar me javë e kaluara. Të dhënat e fundit tregojnë se gjatë 24 orëve, është shënuar 1 rast i vdekjes, 81 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19 si dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 28 shkurt të vitit 1976, albumi i Paul Simon ‘Still Crazy After All These Years’, u shpërblye me çmimin ‘Albumi i Vitit’ në ceremoninë e 18-të të çmimeve Grammy. Derisa ai pranoi çmimin në skenë, tha se duhet ta falenderoj këngëtarin Stevie Wonder që nuk ka publikuar album këtë vit. Në këtë datë në…

Details

Të rejat nga teknologjia

Kompania Globale e Transformimit Digjital ‘KIM+CARTA’, pritet të afrojë në familjen e madhe edhe një kompani nga Kosova. Kompania ka njoftuar që synon të blejë kompaninë kosovare të zhvillimit softuerik  ‘Frakton’, e bashkë me të edhe kompaninë ‘Melon’, nga Bullgaria. Po flasim për kompani të zhvillimit softuerik që kanë fokus zhvillimin e faqeve online, aplikacioneve…

Details

Me filma të shumtë nis edhe muaji mars

E ngjeshur me filma do të jetë edhe java e ardhshme, ku ju presin filma të llojllojshëm, të cilët i përkasin të gjitha zhanreve filmike. Radio KFOR-i, si rëndom ju njofton me titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘After the Pandemic’- Data e publikimit: 01 mars Filmi ‘The Pink Cloud’ – Data…

Details