Si t’i bëjmë të lumtura kafshët shtëpiake?!

Kafshët shtëpiake ofrojnë shoqërinë, dashurinë e tyre të pakushtëzuar, besnikërinë, mbrojtjen dhe madje përfitimet shëndetësore. Ata janë anëtarë të familjes sonë. Ditëlindjet e tyre festohen. Ata marrin dhurata në festa dhe raste të veçanta. Për pronarët e përkushtuar të kafshëve shtëpiake, marrja e një dhurate për anëtarë e familjes së tyre me gëzof, vlerësohet jashtëzakonisht…

Details

Kujdesi për trupin dhe vetëvlerësimi

Imazhi i trupit dhe vetëvlerësimi janë çështje të spikatura për të rinjtë, veçanërisht gjatë adoleshencës dhe pubertetit, por kohëve të fundit, kërkimet në këtë fushë kanë filluar të përqendrohen edhe tek njerëzit e moshuar. Megjithatë, ne e dimë se askush nuk ka nevojë për një trup perfekt për të pasur një imazh të mirë. Nëse…

Details

E kush nuk i do petullat amerikane?!

Në këtë dinamikë, e cila po na shtohet çdo ditë e më shumë, shpesh herë nuk kemi kohë të gatuajmë ushqimet tona të preferuara, të familjarëve apo të fëmijëve tanë. Janë vikendet, që të gjithë mezi i presim, e posaçërisht të vegjlit tanë, për tu gatuar ushqimet që ata i pëlqejnë shumë, e që në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Sot feston ditëlindjen e 30-të këngëtari Ed Sheeran, i cili për një kohë shumë të shkurtë u bë një senzacion botëror më këngët e tij. Ishte pikërisht kënga ‘A- Team’, që i solli suksese të shumta këngëtarit kur u publikua në vitin 2011. Kënga ishte shkruar për një vajzë të varur nga droga të cilën…

Details

Rrugët në Kosovë janë të kalueshme, mirëpo apelohet për kujdes të shtuar në komunikacion

Ministria e Infrastrukturës ka njoftuar të gjithë qytetarët e Kosovës, se të gjitha rrugët janë të kalueshme për automjete. Me gjithë reshjet e mëdha të shiut dhe bores që kemi pasur javëve të fundit dhe temperaturave të ulëta, kompanitë kontraktuese të rrugëve nën kompetencën e Ministrisë së Infrastrukturës, po pastrojnë vazhdimisht rrugët nga bora dhe…

Details

Elisa Bruci, këngëtare me një të ardhme premtuese

Elisa Bruci, e cila jeton prej vitesh në Kanada, ka filluar rrugëtimin e saj në muzikë që nga fëmijëria duke sjellë së fundmi edhe projektin e saj të parë debutues në skenën muzikore. Kohën e pandemisë dhe karantinës, Elisa, e përdori për dobinë e saj muzikore, duke shkruar edhe tekstin e këngës së saj më…

Details

Sportistët bëjnë thirrje për respektim të masave anti-kovid

Personalitete të njohura të fushës së sportit i janë bashkuar fushatës së vazhdueshme të Radio KFOR-it, për respektimin e masave anti-kovid, në mënyrë që së bashku të triumfojmë kundrejt kësaj pandemie, e cila ka izoluar thuajse tërë botën tash e një vit. Volejbolliste e KVF Ferizaj, Hadije Rama, ka bërë thirrje në respektimin e masave…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 16 shkurt të vitit 1997, këngëtari Michael Jackson, kishte një surprizë për të gjithë. Ai këndoi këngën ‘Elizabeth I love You’, të cilën ai e kishte shkruar për aktoren Elizabeth Taylor. Ai e këndoi këtë këngë në festën e ditëlindjes së 65-të të aktores. Ishte pikërisht data e ditës së sotme e vitit 2011,…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Hipopotamëve’

Çdo vit, më 15 shkurt shënohet ‘Dita Botërore e Hipopotamëve’, gjitarëve të tretë më të mëdhenj në botë, pas balenës blu dhe elefantit afrikan. Fjala hipo, përkthehet nga greqishtja e lashtë, që do të thotë kali i lumit. Është vetëm një kontinent në botë që mund të gjeni një hipopotam dhe ai kontinent është Afrika.…

Details