Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 4 tetor, të vitit 1975, bendi Pink Floyd, arritën në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tyre ‘Wish You Were Here’. Në këtë album, ata publikuan një këngë që i kushtohej ish anëtarit të këtij bendi,  Syd Barrett. Kënga ‘Shine On You Crazy Diamond’,…

Details

Gjeniu Michael Bublé, artist i ditës së sotme

Muzika e Frank Sinatrës dhe Stivie Wonder, e inspiruan të merret me muzikë dhe sot, Michael Bublé, është njëri ndër këngëtaret më të mirë të zhanrit jazz. Gjyshi i tij, Demetroi Snataga, kishte një koleksion të madh të muzikës jazz dhe Bublé, u rrit me muzikë të tillë që më vonë u bë edhe pasion…

Details

Kryeqyteti i kopshteve, mrekullitë e qytetit Riad

Riad është kryeqytet i Arabisë Saudite, përveç kësaj është edhe qendër kulturore dhe ekonomike e këtij vendi me një popullsi prej 7.6 milion banorësh. Po sa hyni në këtë qytet ato që bien më shumë në sy janë ndërtesat e larta, rrokaqiej me modele të arkitekturës moderne dhe abstrakte si “The Kingdom Centre”, që është…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 3 tetor, feston ditëlindjen këngëtarja dhe vokalistja e bendit ‘No Doubt’, Gwen Stefani, e lindur në vitin 1969.  Në vitin 1997, ajo mbante pozitat e para të këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli me këngën ‘Don’t Speak’, si pjesë e bendit ‘No Doubt’. Në fillim të viteve 2000, Stefani vazhdoi…

Details

Pandemia rrit shitjet online

Me gjithë krizën ekonomike që solli në botë, pandemia e shkaktuar nga ‘CoViD-19’, në fushën e shitjeve online, prodhoi atë që nuk besohet se do të ndodhte në një periudhë kaq të shkurtër. Duke u munduar që të mbijetojnë dhe të vazhdojnë me punë edhe pas pandemisë, kompani nga e mbarë bota, orientuan shitjet e…

Details

Buzëqeshja, ilaç për shpirtin!

Çdo vit, të premten e parë të muajit tetor shënohet ‘Dita Botërore e Buzëqeshjes’, në të cilën kërkohet nga njerëzit në gjithë botën që të bëjnë një akt mirësie dhe ta bëjnë dikë të qesh. Një ambient miqësor, në të cilin dita nis me buzëqeshje e ngrohtësi është ai i Organizatës “Let’s Do It Kosova”,…

Details