Filma të shumtë ju presin edhe gjatë javës së ardhshme

Ashtu sikurse ka nisur, muaji janar, vazhdon të jetë i mbushur përplot me filma, që do të jenë në dispozicionin e dashamirëve të filmave, të të gjitha zhanreve. Në vijim i gjeni data dhe titujt e filmave që jepen premiera botërore në ditët e ardhshme: Filmi ‘Breeder’- Data e publikimit: 11 janar Filmi ‘Old Strangers’…

Details

Të rejat nga teknologjia

Zhvillimet teknologjike kanë sjellur risi dhe mënyra të reja të komunikimit dhe punës sonë të përditshme. Më poshtë kemi veçuar disa nga shpikjet e reja në këtë fushë. Beomni 1.0 është roboti më i ri i krijuar, që do të prezantohet javën e ardhshme në Panairin e Pajisjeve Elektronike në Las Vegas. Ky robot mund…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 janar të vititi 1976, bendi Queen ishin në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën e famshme ‘Bohemian Rhapsody’. Kënga qëndroi për nëntë javë në këtë pozitë. Queen ka shitur mbi 1 milion kopje të albumit me këtë këngë, vetëm në muajin e parë të publikimit. Kjo këngë, arriti sërish të…

Details

Dita e Rrotullimit të Tokës

‘Rrotullimi i Tokës’ dhe marrëdhënia e saj me ciklin tonë të ditës, ka magjepsur filozofët dhe shkencëtarët për mijëra vjet. Në shekullin e 10-të të erës sonë, astronomët filluan ndërtimin e astrolabëve dhe instrumenteve të tjera, për të matur lëvizjen e Tokës në raport me yjet. Ajo që sot dimë, është se Toka rrotullohet rreth…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 8 janar të vitit 1979, rock bendi Rush u emëruan ambasadaorë zyrtarë të kësaj muzike nga qeveria kanadeze. Në këtë datë të vitit 2006, The Strokes ishin në pozitën e parë në top listën britaneze me albumin e tyre ‘First Impressions of Earth’. Ky ishte albumi i tyre i tretë i publikuar. Në po…

Details

Fakte interesante!

A keni menduar ndonjëherë se përqafimi është një nga gjërat më të mahnitshme që mund t’ia dhurojmë një personi. Kur pranojmë përqafime, ne kemi ndjenjën e komoditetit, kujdesit, dashurisë, kuptimit dhe shumë ndjenjave tjera të papërshkrueshme. Përqafimi përmban në vete më shumë sesa që shfaqet në sipërfaqe. Në fakt, ka edhe shkencë prapa asaj se…

Details

Ministria e Shëndetësisë: ‘Vaksinohuni dhe ftoni të tjerët të vaksinohen!’

Marrja e vaksinës kundër COVID-19 do të thotë më shumë mbrojtje nga infektimi dhe përhapja e COVID-19. Pikërisht për këtë, Ministria e Shëndetësisë dhe institucionet relevante, edhe më tutje, po bëjnë ftesë që ne të vaksinohemi. Ftesë për tu vaksinuar bëjnë edhe profesionistët dhe doktorët, siç është Dr. Shefkije Shatri, Interniste Pulmologe, e cila për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 7 janar të vitit 1980, Pink Floyd lansuan pjesën e dytë të këngës ​​’Another Brick In The Wall’ në Amerikë. Kënga arriti majat e top listave në Amerikë, Mbretërinë e Bsahkuar dhe shumë vende të tjera, përfshirë Australinë, Gjermaninë dhe Italinë. Në këtë datë në vitin 1972, David Bowie  lansoi këngën ‘Changes’  në Mbretërinë…

Details

Aktivitete mësimore argëtuese për pushimet dimërore

Hulumtimet tregojnë se shumica e fëmijëve humbasin dukshëm interesimin për të punuar dhe mësuar gjatë pushimeve të tyre. Për prindërit që kërkojnë mundësi argëtimi për fëmijët e tyre gjatë pushimit dimëror, Radio KFOR-i ka përpiluar një listë të gjërave që fëmijët mund ti bëjnë në shtëpi së bashku me prindërit: #1. Lexoni! Leximi është një…

Details