Sot shkojmë në piknik!

18 qershori i çdo viti, i është ndarë shënimit të ‘Ditës Ndërkombëtare të Piknikut’. Origjina e kësaj ngjarjeje është e panjohur, por kjo nuk e zbeh popullaritetin e saj në shumë vende anembanë globit që të festojnë për daljen në natyrë. Sot, të gjithë ne mund të shënojmë ‘Ditën Ndërkombëtare të Piknikut’, duke dalë jashtë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 18 qershor, të vitit 2016, këngëtarja Adele, mori çmimin kantautorja e vitit, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve prestigjioze ‘Ivor Novello’, që shpërblen artistët për arritje në shkrimin e këngëve. Këngëtarja u nderua si kantautore e teksteve për albumin e saj të titulluar ‘25’. –  Në këtë datë, të vitit 2018, ka ndërruar…

Details

Të rinjtë dhe ballafaqimi i tyre me sfidat e sotme

Në ditët e sotme, adoleshentët dhe të rinjtë ballafaqohen me një varg sfidash dhe probleme të cilat nuk janë të lehta për t’u përballur. Nga presioni i shoqërisë për të përmbushur standardet e paimagjinueshme, deri te shkëputja digjitale dhe ndryshimet sociale, këto janë disa nga sfidat më të mëdha që ata përjetojnë në kohën tonë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me datën 17 qershor, të vitit 2006, këngëtarja Shakira arriti që të klasifikohet në vendin e parë në top listën muzikore Billboard, me këngën “Hips Don’t Lie”, të realizuar në duet me Wyclef Jean. – Sot, feston ditëlindjen reperi amerikan, Kandrick Lamar, i lindur në vitin 1987. – Me datën 17 qershor, të vitit…

Details

Premierat e ardhshme filmike

Java e ardhshme e qershorit, vijon me të reja nga kinematografia, përmes filmave me përmbajtje tejet interesante që do të publikohen së shpejti. Në listën e mëposhtme i gjeni titujt dhe datat e publikimit të tyre në kinema: Filmi ‘A Stork’s Journey 2’ – Data e publikimit: 18 qershor Filmi ‘I Used to be Funny’…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 16 qershor, të vitit 1971, kishte lindur reperi dhe kompozitori i njohur amerikan Tupac Amaru Shakur, i njohur gjithashtu me emrat e tij skenik 2Pac ose Makaveli. – Në datën e sotme, të vitit 1972, këngëtari David Bowie, publikoi albumin e tij të pestë me radhë të incizuar në studio ‘The Rise And…

Details

Disa nga profesionet më të kërkuara në Kosovë

Përzgjedhja e profesionit të duhur është një element shumë i rëndësishëm i jetës, i cili përcakton tërë suksesin përgjatë karrierës. Si në shumë vende të tjera edhe në Kosovë, profesionet që priren të jenë më të kërkuara janë ato të sektorit të shëndetësisë, teknologjisë, arsimit dhe biznesit. Profesionet më të kërkuara të tregut në Kosovë,…

Details

Zbulimet më të mëdha teknologjike

Disa zbulime të së shkuarës, për ditët e sotme mund të mos jenë aq të përdorshme, por janë themel i atyre që do zbuloheshin më vonë. Listës së zbulimeve më të mëdha teknologjike i prijnë telefonat, kompjuterët dhe GPS-ët. Pajisja pa të cilën sot as që mundemi ta paramendojmë jetën, është padyshim telefoni. Zbulimi më…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 15 qershor, të vitit 1999, doli në treg albumi i titulluar ‘Supernatural’ nga Santana, që shkoi direkt në pozitën e parë në top listën e albumeve më të dëgjuara Billboard, në SHBA. Albumi përmban hitet “Smooth”, “Maria Maria” dhe “Put Your Lights On.” – Më 15 qershor, të vitit 1989, rock bendi i…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

24 orë transmetim në ditë me muzikën më të mirë në vend, ky është Radio KFOR-i, që po vazhdon të sjell tek ju lansimet më të fundit nga artistë të ndryshëm dhe të preferuar nga tregu muzikor ndërkombëtar. Lista e premierave muzikore është mjaftë e gjatë, mirëpo do ti ndajmë me ju disa nga to:…

Details