Filmat që jepen premierë javën e ardhshme

Edhe në javën e parë të muajit maj, ju presim premiera filmash të realizuar me shumë mjeshtëri nga regjisorë të njohur botëror, të cilët do të mund t’i shikoni me familjarë apo me miqtë tuaj. Radio KFOR-i sjell në vijim listën e tyre: Filmi ‘Wrath of Man’ – Data e publikimit: 07, maj Filmi ‘Here…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 2 maj, feston ditëlindjen këngëtarja dhe njëherit autorja e shumë teksteve të këngëve, Lily Allen, e lindur në vitin 1985. Ajo u bë e njohur me këngën ‘Smile’ nga albumi i saj debutues ‘Alright, Still’ i vitit 2006. Në vitin 2010, ajo fitoi çmimin si artistja më e mirë britaneze në ‘Brit…

Details

Dita e sotme ju referohet të drejtave të punëtorëve

Data e sotme (1 Maj), kudo në botë njihet dhe shënohet si ‘Dita Botërore e Punëtorëve‘, e cila ju referohet protestave të punëtorëve, për të punuar jo më shumë se 8 orë gjatë një dite, për paga mesatare të garantuara dhe për pajisje mbrojtëse në vendin e punës. Kërkesa e parë publike për të drejtat…

Details

Udhëtojmë drejt Karakasit, kryeqytetit të Venezuelës

Karakasi është kryeqyteti i Venezuelës dhe një qendër ekonomike e këtij vendi. Me një popullsi prej 2 milionë banorësh, kjo e bën edhe qytetin më të madh në këtë vend. Brenda qytetit, bie në sy Katedralja e Karakasit, një vulë e arkitekturës romake që daton nga shekulli i 17-të. Diçka që do ju marr sytë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 1 Maj të vitit 1966, bendi The Beatles, mbajtën koncertin e tyre të parë në Angli. Në këtë koncert ata performuan këngët e famshme: ‘I Feel Fine’, ‘Nowhere Man’, ‘Day Tripper’, ‘If I Needed Someone’ dhe këngën ‘I’m Down’. – Në po këtë datë të vitit 2000, bendi Destiny’s Child publikuan albumin…

Details

Përgjatë festave rekomandohet kujdes i shtuar ndaj ‘CoVid- 19’

Dita e nesërme, 1 Maji, shënon “Ditën e Punëtorëve”, e cila i referohet kujtimit të protestave të punëtorëve që synonin një të drejtë të madhe, orarin 8 orë. Pavarësisht që nesër është festë, ne duhet t’i respektojmë masat parandaluese, të rekomanduara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), nga mjekët, ekspertët vendorë dhe botëror. Pulmologu në…

Details

Muzika jazz, zhanër që bashkon njerëzit në gjithë botën

Sot (30.04), në gjithë botën shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e muzikës Jazz’, për të vlerësuar rolin e kësaj muzike, e cila bashkon adhuruesit e këtij zhanri. Edhe në Kosovë, viteve të fundit janë organizuar disa ngjarje dhe festivale që promovojnë muzikën jazz. Festivali ‘Prishtina Jazz Week’, tash e disa vite bën bashkë adhuruesit e këtij zhanri…

Details

Rave Live Session këtë javë ju prezanton, DJ Iceberg

Rave Live Session është transmetimi i përjavshëm, i cili mundësohet nga Win Music Freedom, ku prezantohen DJ-të më të mirë lokal dhe Internacional. Iceberg, është një nga emrat më të njohur në skenë, një DJ i pranishëm në skenë për 19 vite, nëpër të gjitha klubet dhe festivalet kryesore në Maqedoninë e Veriut dhe në…

Details

Sot kujtohen viktimat e luftës kimike

Data e sotme (29 prill), njihet dhe kudo në botë shënohet si ‘Dita e Përkujtimit për të gjithë Viktimat e Luftës Kimike’, e cila mëton të sigurojë angazhimin e Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike. Në shënim të kësaj dite, organizatat përkatëse organizojnë shumë aktivitete për të eliminuar kërcënimin e armëve kimike dhe për të…

Details