Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 19 tetor të vitit 1973, David Bowie publikoi albumin e shtatë ‘Pin Ups’. Albumi përmbante në kopertinën kryesore, supermodelen Twiggy, ndërsa ishte koleksion i versioneve të këngëve nga artistët më të pëlqyer të Bowie si:Pink Floyd, The Pretty Things, The Who, The Yardbirds dhe The Kinks.   Në këtë datë të vitit 1967, kolona…

Details

Këngët më të dëgjuara në Radio KFOR

Se muzika e mirë ndikon pozitivisht në disponimin e të gjithëve, këtë fakt e dinë të gjithë e sidomos dëgjuesit e Radio KFOR-it, stafi i të cili mundohet që këtë disponim të mirë, të ju ofrojë gjithmonë dëgjuesve, përmes emisioneve të njëpasnjëshme argëtuese si dhe përmes muzikës. Në vijim sjellim tek ju 10 hitet më…

Details

E kush nuk i do turshitë gjatë dimrit?!

E përbashkëta e çdo njeriu, është ushqimi , por jo domosdoshmërish edhe përgatitja e tij, duke qenë se, jo të gjithë dinë të gatuajnë apo të shfaqin kreativitetin e tyre në kuzhinë. E shquar për kreativitetin e saj në realizim të turshive, është edhe znj. Rukije Krasniqi Gashi, e cila përvojën e saj në përgatitjen…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 18 tetor të vitit 1956,  atë kohë 21-vjeçar, Elvis Presley u ndal në një pikë karburanti në Memfis  dhe me t’u vërejtur nga njerëzit, aty u krijua një turmë të cilët i kërkonin autografë Presley –it. Kjo nuk i pëlqei Ed Hopper- menaxherit të pikës së karburanitit, i cili pasi kërkoi disa herë nga…

Details

Qyteti mahnitës i artit, kulturës dhe muzikës – Vjena

Vjena është kryeqendra e shtetit të Austrisë, vend ky i cili njihet ndryshe edhe si  qytet mahnitës i artit, kulturës dhe muzikës klasike që ngërthen në vete histori, copëza arti dhe objekte arkitekturore qindra vjeçare me parqe e pamje mahnitëse. Shtëpia e kompozitorëve dhe muzikantëve më të mëdhenj në botë që i fali botës veprat…

Details

Një pjesë nga karriera e suksesshme muzikore e Sam Smith

Sam Smith, një emër i veçantë në skenën botërore muzikore, do të jetë personazhi i radhës për të cilin kemi shkëputur disa pjesë nga karriera e tij muzikore, që ti ndajmë me ju.  Smith, njihet si një artist që nisi karrierën muzikore të zhanrit soul dhe pop dhe sot numëron katër çmime të fituara Grammy…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Çrrënjosjes së varfërisë’

Me temën “Të veprojmë së bashku për të arritur drejtësinë sociale dhe mjedisore për të gjithë”, shënohet sot (17.10.20) ‘Dita Botërore e Çrrënjosjes së varfërisë’. Tema e këtij viti (2020), adreson sfidën e arritjes së drejtësisë sociale dhe mjedisore për të gjithë. Ky vit shënon edhe 31 vjetorin e Konventës për të drejtat e fëmijëve,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 17 tetor të vitit 1970, grupi ‘Jackson Five’ filluan turneun pesë-javësh në Amerikë. Kënga e tyre ‘ABC’, ishte në pozitën e parë të top listës amerikane. Vetëm në vitin 1970, ky grup shiti mbi 10 milion kopje të albumit të tyre. Në këtë datë të vitit 1973, The Rolling Stones performuan në Bruksel si…

Details

Shpallen emrat e fituesve të konkursit shpërblyes “Le të mendojmë për miqësinë!”

Të dashur pjesëmarrës të konkursit shpërblyes “Le të mendojmë për miqësinë!”, të Revistës ‘For You’, janë shpallur emrat e fituesve të këtij konkursi. Para se të tregojmë se kush janë fituesit, në emër të ekipit të redaksisë së Revistës ‘For You’ dhe Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it në Prishtinë, i falënderojmë edhe njëherë të gjithë…

Details