Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 11 Maj të vitit 1981, këngëtari Bob Marley, humbi betejën me kancerin, në moshën 36 vjeçare. Ai njihet si ikona botërore e muzikës reggae. – Me 11 Maj të vitit 2002, mbi 500 fansa të këngëtarit, Michael Jackson,  organizuan një protestë para studios së inçizimit ‘Sony’, në Berlin, duke thënë…

Details

Hitet që bënë historinë e muzikës në vitet e ’90-ta

“Muzika i jep shpirt universit, krahë mendjes, e bënë imagjinatën të fluturojë dhe i jep jetë çdo gjëje”, kështu ka thënë filozofi Platoni, për muzikën dhe kjo është një ndër mijëra thëniet e bukura që me të drejtë thuren për dhe rreth muzikës. Sot, përmes rubrikës “Best Hits of 90’s”, po ju kujtojmë disa nga…

Details

Jehona Lumi befason fansat me baladën më të re “Lotët”

Këngëtarja e mirënjohur, Jehona Lumi, na ka befasuar me publikimin e këngës më të re. “Lotët”, kështu titullohet projekti i saj i fundit muzikor që e ka publikuar bashkë me videoklip. Tekstin e këngës e ka shkruar vetë këngëtarja, ndërsa kënga është një baladë që vjen me një interpretim të mrekullueshëm nga Jehona. “Jam shumë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme, 10 Maj të vitit 1969, rock bendi Led Zeppelin, hyri për herë të parë në tabelën e albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar kur albumi debutues i grupit shënoi pozitën e 6-të. Pas disa javësh ata kryesuan edhe në Amerikë. Albumi i tyre me emrin ‘Led Zeppelin’ ishte…

Details

Shënohet sot “Dita e Nënave”

Nderimi dhe dashuria për nënat ka ekzistuar për aq kohë sa ka pasur nëna! Festivalet që nderonin nënat në kohërat e lashta shpesh ishin të lidhura me perënditë dhe perëndeshat. Grekët dhe Romakët gjithashtu nderuan figurën e nënës së perëndive të tyre. Në Angli në shekullin e 16-të, kjo festë u bë si e  “E…

Details

Fuqizimi i grave në shoqëri, ende mbetet një sfidë globale

Fuqizimi i grave në shoqëri nënkupton pranimin dhe lejimin e grave të jenë pjesë e vendimmarrjes në asketet shoqërore, politike, kulturore dhe të gjitha sferat tjera. Pabarazitë gjinore janë akoma rrënjësore në çdo shoqëri. Gratë ende përballen me pa barazi të shumta në botë. Fuqizimi i grave bazohet në disa aspekte: të drejtë për të…

Details

Profesori Lul Raka shpallet ‘Evropiani i Vitit 2020’

Profesori i Mikrobiologjisë dhe Kontrollit të Infeksioneve në Universitetin e Prishtinës, Lul Raka, është votuar si ‘Evropiani i Vitit 2020’, çmim që ndahet çdo vit me rastin e Ditës së Evropës nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë. Profesor Rakës, çmimi iu nda nga udhëheqësja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, në…

Details

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë me aktivitete të shumta sot për nder të ‘Ditës së Evropës’

‘Dita e Evropës’ është një festë vjetore e bashkimit dhe paqes në Evropë. Data 9 Maj, shënon përvjetorin e deklaratës historike të ministrit të jashtëm të Francës, Robert Schuman, i cili prezantoi propozimin e tij për krijimin e një Evrope të organizuar, për të ndihmuar në mirëmbajtjen e marrëdhënieve paqësore midis vendeve evropiane. Ky propozim,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 9 Maj të vitit 1964, këngëtari Louis Armstrong, ishte në pozitën e parë me këngën e tij ‘Hello Dolly’. Ai ishte artisti më i vjetër që arriti të radhitet vendin e parë në moshën 62 vjeçare.  Rekord të ri vendosi këngëtari 85 vjeçar, Tony Benett në vitin 2011. – Në këtë datë të…

Details