Paqja nuk mund të mbahet me forcë, ajo mund të arrihet vetëm me mirëkuptim

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara më 21 dhjetor, të vitit 2020, ka shpallur datën e sotme 4 shkurt ‘Ditë Ndërkombëtare të Vëllazërisë Njerëzore’. Një nga qëllimet e shënimit të kësaj dite, është arritja e bashkëpunimit ndërkombëtar në zgjidhjen e problemeve ndërkombëtare, duke përfshirë promovimin dhe inkurajimin e respektimit të të drejtave të njeriut…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 4 shkurt, të vitit 1939, këngëtari i famshëm Frank Sinatra u martua me Nancy Barbato, në një ceremony private në New Jersey. Ata kishin tre fëmijë Nancy, Franc Jr dhe Tina Sinatra. Çifti u ndanë në vitin 1951. – Në vitin 2012, pikërisht me 4 shkurt, këngëtarja Adele, ishte një nga këngëtaret më…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Java e parë e muajit shkurt, ishte mjaft e pasur me premiera muzikore, si nga repertoari ndërkombëtar ashtu edhe nga ai vendor. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: Yll Limani – Ulu Mc Kresha & Lyrical Son Ft. Dafina Zeqiri – Süße Ella Mai…

Details

Kampanjën e kinematografisë në Radio KFOR, e hapim me regjisorin, Kushtrim Koliqi

Në kuadër të kampanjës së kinematografisë, që ka filluar në Radio KFOR, që i dedikohet kinematografisë, i ftuar ishte regjisori, Kushtrim Koliqi. Në një bisedë me gazetaren/moderatoren Trendelina Duli, z. Koliqi për dëgjuesit e Radio KFOR-it, ndau rrugëtimin e tij profesional si regjisor, duke treguar edhe fillimet e tij drejt këtij rrugëtimi: “Ka shumë faktorë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Pas 7 viteve të ndarjes së grupit të famshëm ‘Destiny’s Child’, me 3 shkurt, të vitit 2013, grupi u shfaqën përsëri në një performancë, në kampionatin e futbollit amerikan Super Bowl. Grupi u paraqit pa paralajmërim duke befasuar të gjithë dhe performuan disa nga super hitet e tyre, si: Independent, Single Ladies dhe Women.…

Details

Optimizmi mund t’i ndihmojë njerëzit të jetojnë më gjatë

Rezulton se një qëndrim optimist na ndihmon të jemi më të lumtur, më të suksesshëm dhe më të shëndetshëm. Optimizmi mund të na mbrojë edhe kundër depresionit si dhe një këndvështrim optimist, mund ti bëjë njerëzit më rezistent ndaj stresit. Andaj, çdo vit, e enjtja e parë e muajit shkurt, shënon ‘Ditën e Optimistëve’, e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 2 shkurt, të vitit 1977, ka lindur këngëtarja Shakira. Këngëtarja ishte në pozitën e parë në vitin 2001 me hitin e saj ‘Whenever Wherever’ dhe në vitin 2006 kryesonte top listat me këngën e saj ‘Hips Don’t Lie’. Ajo është artistja më e famshme kolumbiane e të gjitha kohërave, pasi ka shitur mbi…

Details

Kinematografia, shpikje e rëndësishme e shekullit të 19-të

Historia e zhvillimit të filmit dhe kinematografisë në përgjithësi, paraqet një nga revolucionet më të mëdha të kësaj fushe, të shekullit të 19-të. Teknologjia e filmit i ka rrënjët në fillim të vitit 1830, kur Joseph Plateau dhe Simon Stampfer zhvilluan një pajisje të quajtur fenakistoskop, i cili përfshinte një disk rrotullues me vrima, përmes…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 1 shkurt, të vitit 1992, këngëtarët George Michael dhe Elton John, kryesuan top listën e këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli, me këngën e tyre ‘Don’t Let The Sun Go Down On Me’. Të gjitha paratë e fituara nga kjo këngë, u dhuruan për shërimin e sidës. – Në këtë datë,…

Details