Gjithë përfshirje dhe barazi për personat me aftësi të kufizuara

“Zgjidhje transformuese për zhvillim gjithëpërfshirës, roli i inovacionit në nxitjen e një bote të qasshme dhe të barabartë”, kjo është tema me të cilën këtë vit po shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Personave me aftësi të kufizuara’. Data e sotme 3 dhjetori, synon të rrisë ndërgjegjësimin për nevojat dhe përfshirjen e barabartë të personave me aftësi…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore e nisim me më të rejat që na vijnë për telefonin e ri One Plus 11. I njohur më parë si 11 Pro, tani One Plus 11, pritet të jetë në dispozicion me ngjyrat, e zezë-mat dhe e gjelbër me shkëlqim dhe i njëjti do të vijë me Snapdragon 8 Gen 2. One…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 dhjetor, të vitit 1991, Madonna shfaqet në programin e lajmeve Nightline, ku ajo debutonte në videon e saj për këngën “Justify My Love”, të cilën MTV refuzoi ta transmetojë, për shkak të përmbajtjes eksplicite. – Në vitin 1971, Deep Purple mbërrijnë në Montreux, në Zvicër, për të regjistruar albumin e tyre ‘Machine…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i është kujdesur që t’sjellë tek ju këngët premierë. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët e publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat nga sot, mund ti dëgjoni në Radio KFOR: PNAU & Troye Sivan – You Know What I Need Now…

Details

Profesionet më të kërkuara të vitit 2022

Nëse jeni në mëdyshje për tu përcaktuar në një profesion, Radio KFOR-i ju sjell disa nga profesionet më të kërkuara, të këtij viti që po e lëmë pas. Kjo listë e profesioneve, mund të jetë një ndihmë për ju që sapo keni diplomuar, por gjithashtu edhe për të gjithë ata që ende nuk kanë vendosur…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

-Në datën e 2 dhjetorit, të vitit 1983, u publikua videoja 14-minutëshe e këngës “Thriller” nga Michael Jackson dhe për herë të parë u transmetua në MTV. -Në datën e sotme, të vitit 1981, ka lindur Britney Spears, në Misisipi. Ajo është rritur në Luiziana. -Në po këtë datë, të vitit 1978, ka lindur Nelly…

Details

‘Eco Fest’, festival i parë ambientalist për fëmijë

‘Fondacioni Utalaya’, që është themeluar nga alpinistja, znj. Uta Ibrahimi, po zhvillon aktivitete të ndryshme kryesisht që lidhen me ambientin dhe mbrojtjen e natyrës. Për herë të parë fondacioni ‘Utalaya’, me mbështetjen e Komunës së Prishtinës po organizojnë festivalin e parë ekologjik për fëmijë ‘Eco Fest’, që do të përfshijë aktivitete të shumta përgjatë dy…

Details

Policia e Kosovës apelon për kujdes të shtuar në trafik

Policia e Kosovës në çdo kohë është e gatshme të jetë në shërbim të të gjithë banorëve të Kosovës, e posaçërisht duke kontribuar në mbarëvajtjen e zhvillimit korrekt të trafikut në Kosovë. Rreth statistikave të aksidenteve në trafik, Radio KFOR-i kontaktoi Zyrën për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun në Policinë e Kosovës, të cilët ofruan…

Details