Mbi 6.000 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

CoViD-19 po vazhdon që të ketë përhapje në vend. Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka informuar se në 24 orët e fundit nga 3.820 testime, 411 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Në po të njëjtën periudhë kohore janë shënuar 5 raste të vdekjes. Nga…

Details

Ruajtja e energjisë elektrike kulturë dhe nevojë

Për shkak të krizës aktuale energjetike në Kosovë dhe jo vetëm, autoritetet gjegjëse si dhe profesionistë të energjetikës po bëjnë apel për kursim të energjisë elektrike. Për mundësitë kursimit të energjisë elektrike në shtëpitë tona, biseduam me inxhinierin e diplomuar, Visar Rexhepi i cili për Radio KFOR-in dha disa shembuj: “Kushti i parë për kursim…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 18 janar të vitit 1965, The Rolling Stones inçizuan dy nga super hitet e tyre ‘The Last Time’ dhe këngën  ‘Play With Fire’  në studio RCA në Hollywood, të Californisë. Producenti Phil Spector luajti në gitarë në këtë këngë. Në këtë datë të vitit 1975, Barry Manilow arriti pozitën e parë për herë të…

Details

Kujdes nga minat!

Pasojat e aksidenteve nga mjetet e pashpërthyera janë ende të pranishme në Kosovë. Nëse hasni në një mjet të pashpërthyer ose ndonjë objekt të dyshimtë, ju lutemi telefononi menjëherë Policinë e Kosovës, në numrin 192.

Details

Edhe java e ardhshme e mbushur me ngjarje të shumta kulturore

Edhe fundi i muajit shkurt ofron ngjarje të shumta kulturore për artdashësit, me të cilat mund të njiheni më poshtë lajmit: – Baleti Kombëtar i Kosovës, më 18 shkurt nga ora 20:00, jep shfaqjen “Tranzminiaturen & Tangata”, me koreografi të Ricardo Fernando’s. Akademia e Arteve, më 21 shkurt, nga ora 20:00, jepet shfaqjen “Kllapa”, nga…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Sot feston ditëlindjen e 31-të këngëtari Ed Sheeran, i cili për një kohë shumë të shkurtë u bë një senzacion botëror më këngët e tij. Ishte pikërisht kënga ‘A- Team’, që i solli suksese të shumta këngëtarit kur u publikua në vitin 2011. Kënga ishte shkruar për një vajzë të varur nga droga të cilën…

Details

Ruani energjinë elektrike

Rëndësia e energjisë elektrike është jetike për funksionimin normal të jetës së secilit nga ne, meqë çdo industri dhe funksion i yni i përditshëm, varet nga energjia elektrike. Disa këshilla rreth ruajtjes së energjisë për ne i ndau dëgjuesja e Radio KFOR-it, znj. Shpresa Ramadani, e cila i praktikon ato në përditshmëri: “Meqenëse kursimi i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 16 shkurt të vitit 1997, këngëtari Michael Jackson, kishte një surprizë për të gjithë. Ai këndoi këngën ‘Elizabeth I love You’, të cilën ai e kishte shkruar për aktoren Elizabeth Taylor. Ai e këndoi këtë këngë në festën e ditëlindjes së 65-të të aktores. Ishte pikërisht data e ditës së sotme e vitit 2011,…

Details

Po afrohet ‘Dita e familjes’, në Cineplexx

Cineplexx, po vazhdon të sjellë premierat botërore, ku këtë të shtunë, me 19 shkurt, në të dy kinematë, në Prishtinë dhe në Prizren, do të shfaqet filmi “Maya the Bee 3”. Bashkë me shfaqjen e filmit do të dhurohen edhe 40 kuponë nga Blissville, pasi Cineplexx po organizon me këtë rast edhe ngjarjen ‘Dita e…

Details