Dita e sotme vlerëson punën e humanistëve

19 gushti, është një ditë që vë në pah vlerat e humanistëve në mbarë botën, frymëzimet dhe  veprimet e tyre të dobishme dhe ndryshimet pozitive që ata i bëjnë dhe i gëzojnë të tjerët. Sot, e gjithë bota shënon ‘Ditën Botërore të Humanizmit’, në të cilën hapen diskutime për bamirësi dhe se si të ndihmojmë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 19 gusht, të vitit 1999, këngëtarja Lauryn Hill, fitoi çmimin për artisten më të mirë dhe albumin më të mirë të këtij viti, në festivalin ‘Source Hip Hop Music Awards’, në Los Angeles. Në këtë ceremoni, R. Kelly fitoi çmimin për artistin më të mirë të vitit, në zhanrin R&B. – Në këtë…

Details

Premierat muzikore në Radio KFOR

Muzika krijon lidhje dhe ndërthurje midis individëve. Duke ndarë shije të përbashkëta por edhe të ndryshme muzikore, njerëzit ndjehen më afër njëri-tjetrit dhe ndërtojnë lidhje më të thella. E Radio KFOR-i, sikurse çdo të premte edhe sot, ju sjell titujt e disa nga premierave muzikore botërore, me të cilat është pasuruar sot fonoteka jonë: Bethany…

Details

Ballkani sot përballet me Lincolnin

Sot (17.08.23), është orari i zhvillimit të ndeshjes së dytë, të raundit të tretë kualifikues në Ligën e Konferencës mes Ballkanit dhe Lincoln Red Imps nga Gjibraltari. Pas fitores në ndeshjen e parë në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë me rezultat 2-0, tani është radha për ndeshjen kthyese. Takimi i sotëm është paraparë të fillojë…

Details

Aktivitetet kulturore shumetnike, ndihmojnë në forcimin e harmonisë ndëretnike

Aktivitetet multietnike në Kosovë, janë të rëndësishme dhe ndihmojnë në ndërtimin e një shoqërie të përbashkët dhe të qëndrueshme. Shumë organizata dhe projekte synojnë të ndihmojnë në përmirësimin e dialogut dhe bashkëjetesës ndëretnike si dhe të promovojnë mirëkuptimin dhe bashkëpunimin midis komuniteteve të ndryshme, të cilat jetojnë në Kosovë. Lidhur me organizimin e këtyre aktiviteteve…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 gusht, të vitit 2002, reperi Nelly, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira, me këngën e titulluar ‘Dilemma’, të cilën e realizoi në bashkëpunim me këngëtaren Kelly Rowland. – Në këtë datë, të vitit 2011, kënga ‘Last Friday Night’ e interpretuar nga Katy Perry, ishte në pozitën e parë…

Details

‘Prishtina Music Conference’ shpalos temën e edicionit të tretë, rikthehet me 3 – 4 nëntor

‘Prishtina Music Conference’ (PMC), është një ngjarje dyditore që do të mbahet më 3 dhe 4 nëntor, në Kino Armata në Prishtinë. PMC është një platformë edukative që ofron mundësi rrjetëzimi, promovimi dhe frymëzimi për artistët përmes shfaqjeve, diskutimeve në panel, prezantimeve, ekspozitave, seminareve dhe masterklasave. Konferenca e këtij viti do të ketë deri në…

Details