Selia e OKB-së shënon “Ditën Ndërkombëtare e Paqeruajtësve të Kombeve të Bashkuara”

Sot, 29 maj, në nder të “Ditës Ndërkombëtare të Paqeruajtësve të Kombeve të Bashkuara”,  Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, do të vendosë një kurorë me lule për të nderuar gati 4.200 paqeruajtës të OKB-së, që kanë humbur jetën që nga viti 1948. Sekretari i Përgjithshëm, z. Guterres, gjithashtu do të kryesojë një ceremoni,…

Details

Të rejat javore në teknologji

Javën që kemi lënë pas, nga kompania Samsung, njoftuan që nuk do të jetë më emri që përfaqëson vetëm telefona të mençur e televizorë, kjo pasi gjigandi po e sfidon veten edhe në fusha të tjera të teknologjisë. Në pesë vitet e ardhshme, kompania do të investojë 356 miliardë dollarë në hapësira strategjike si çipa,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1984, këngëtarja Tina Turner, lansoi albumin e saj ‘Private Dancer’. Albumi pati një sukses shumë të madh komercial mbarë botëror, duke fituar certifikime të shumëfishta platini dhe deri më sot mbetet albumi më i shitur i këngëtares, në Amerikën e Veriut. – Sot më 29 maj, feston ditëlindjen anëtarja…

Details

Fakte mbresëlënëse

“Gjithçka ka një histori”, kjo thënie është e drejtë, sepse të gjitha gjërat e nevojshme dhe të pa nevojshme që na duhen në jetë kanë një histori fillimi, që për gjeneratat e ardhshme mund të jenë shumë interesante. Më poshtë, Radio KFOR-i ua sjell disa fakte interesante: – Takat e larta tashmë përdoren nga gratë,…

Details

Filma të larmishëm publikohen së shpejti

Muaji qershor, duket se do të jetë i jetë i ngrohtë edhe sa i përket filmave, sepse do të jenë të shumta premierat filmike që do të publikohen gjatë ditëve të ardhshme. Në vijim mund të informoheni me titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ’Paris, 13th District’ – Data e publikimit: 31…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 28 maj, feston ditëlindjen, këngëtarja australiane Kylie Minogue. Këngëtarja Minogue, ka lindur në vitin 1968. – Në këtë datë, feston ditëlindjen këngëtarja dhe autorja e shumë teksteve të këngëve, Colbie Caillat e lindur në vitin 1985 në Kaliforni. Ajo ishte në pozitën e parë në SHBA në top listën ‘Billboard’,…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju sjell disa nga këngët e reja, ku vlen të theksohet bashkëpunimi i shumë pritur nga Dua Lipa dhe Calvin Harris. Mirëpo, edhe shumë artist me famë botërore, sot kanë publikuar projektet e tyre si: Kayne West, Lady Gaga, Dua Lipa, Jennifer Lopez, Ed Sheeran, etj. Se cila…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 27 maj, të vitit 2017, kënga “Despacito” nga Luis Fonsi, Daddy Yankee dhe Justin Bieber, arriti në maje të ‘Billboard Hot 100’, duke u bërë kënga e parë me disa pjesë të kënduar në gjuhën spanjolle, që të klasifikohet në këtë pozitë, që nga kënga e famshme “Macarena”, e interpretuar nga grupi Los…

Details

Hapet “Panairi i Kulturës dhe Shkencës”, në Mitrovicë

Nga sot, 26 maj e deri më 28 maj, ambientet e Qendrës së Kulturës ‘Rexhep Mitrovica’, në Mitrovicë, janë nikoqire të “Panairit të Kulturës dhe Shkencës’ që organizohet tradicionalisht nga gjimnazi ‘Frank Bardhi’. Qysh nga viti 2006, nxënësit e këtij gjimnazi e shprehin kreativitetin, punën dhe aftësitë e tyre edhe para qindra pjesëmarrësve që vizitojnë…

Details