Custom Search Ti buzëqeshim paqes: ‘Dita Ndërkombëtare e Paqes’

Çdo vit ‘Dita Ndërkombëtare e Paqes’, shënohet në mbarë botën më 21 shtator. Në këtë ditë komuniteti botërorë reflekton mbi forcimin e idealeve të paqes në mes të të gjitha kombeve dhe popujve në botë. Paqja përfshin tolerancën, të drejtat themelore të njeriut, faljen dhe pajtimin në mes të njerëzve dhe komuniteteve botërore. Këtë vit…

Details

Ligjërata për teknikat e subversionit artistik

Të premten (21 shtator) nga ora 20:00, qendra kulturore “Termokiss – Sbunker”, do të sjell një seri të ligjëratave dhe diskutimeve të rëndësishme për aktualitetin tonë social dhe politik si dhe për agjendën zhvillimore në Kosovë. Nga menaxheri i projektit respektiv, Roni Idrizaj, Radio KFOR-i mësoi se, në këtë aktivitet do të diskutohet për modele…

Details

Artistja Majlinda Kelmendi, me ekspozitë personale në Itali

Artistja e dëshmuar figurative Majlinda Kelmendi, përmes veprave të saja do të hap ekspozitë personale në  Galerinë „Domus Romana”, që do të mbahet më 22 shtator, në Romë të Italisë. Për ekspozitën respektive, të kuruar nga ‘B17architects’, për Radio KFOR-in foli vet artistja Kelmendi, e cila  thekson konceptet kryesore të fushës së transformimit. “Duke parë…

Details

Lulzim Tafa fitues i çmimit të parë për letërsi në Rumani

Për poetin e njohur kosovar, Lulzim Tafa, vlerësimet nga juri të ndryshme profesionale vendore e botërore po ndodhin pothuajse çdo ditë. Së fundmi, poeti është shpallur fitues i çmimit të parë për letërsi, në Festivalin më të madh ndërkombëtar të poezisë “Mihai Eminescu”, që po mbahet në Rumani. Çmimi respektiv i është ndarë poetit Tafa,…

Details

Kitaristët Tringa dhe Endriti, vijnë me laramani veprash klasike

Kitaristët e rinj Tringa Sadiku dhe Endrit Xërxa, do të performojnë sonte para publikut në Mitrovicë në koncertin e përbashkët të muzikës klasike në galerinë ‘Kosovo Art Exchange Galery’. Tringa Ademi tregoi ekskluzivisht për Radio KFOR-in për programin e këtij koncerti: “Për ketë koncert jemi pergatitur një vit dhe kemi punuar me profesor Xhevdet Sahatçiun…

Details

Shënohet ‘Dita Botërore e Monitorimit të Ujit’

18 shtatori karakterizohet si ‘Dita Botërore e Monitorimit të Ujit’, e cila u krijua në vitin 2003 nga Fondacioni i Ujit të Pastër të Amerikës, si një program global i edukimit në terren. Që të kuptojmë se ku qëndron Kosova sa i përket monitorimit të ujit, Radio KFOR-i  intervistoi  Kryeshefin Ekzekutiv të Kompanisë Rajonale të…

Details

Ndahen çmimet ‘Emmy Awards 2018’

Është mbajtur mbrëmë (17.09.18) në Los Anxhelos, ceremonia e ndarjes së çmimeve “Emmy’, organizuar çdo vit për të nderuar industrinë e kinematografisë dhe televizionit. Në vijim Radio KFOR-i ju sjell listën e çmimeve kryesore të cilat u ndanë mbrëmë, në edicionin e sivjetmë, i 70-të me radhë: – Çmimi për ‘Aktorin më të Mirë në…

Details

Sot Dita Botërore e Respektit: “Respekto që të të respektojnë“

Përkufizimin më të mirë përsa i përket respektit, krahas shumë të tillëve nga personalitete të shquara botërore, na e ka lënë poeti i njohur pakistanez Hussein Nishan, i cili këtë virtyt e përkufizon kësisoj: „Trajtoji njerëzit ashtu siç do të doje të të trajtonin ata ty, foli të tjerëve ashtu siç do të dëshiroje të…

Details

Të rizbulojmë vendet e fshehura të trashëgimisë kulturore të Kosovës

GAIA Kosova në bashkëpunim me Manastirin ortodoks, mbështetur nga “World Vision”, organizojnë shkëmbimin rinor rreth trashëgimisë kulturore, paqes dhe fesë, në Hoçë të Madhe, nga data 24 deri më 29 shtator. ‘Gjatë këtij shkëmbimi të të rinjve, pjesëmarrësit do të kenë mundësi që të mësojnë rreth trashëgimisë kulturore dhe fetare të këtij vendi të Kosovës,…

Details