Në Prizren po vazhdon ‘Panairi i Librit Prizreni 2019’

Qyteti i Prizrenit është pasuruar me tituj të fundit të letërsisë vendore dhe asaj botërore, përmes organizimit të ‘Panirit të Librit Prizreni 2019’. Në qendër të qytetit të Prizrenit, afër shadërvanit ‘Panairi i Librit’, do të mirëpres lexuesit deri me datën 21 korrik të këtij viti, nga ora 09:00 deri në orën 20:00. Botimet ‘Akropoli…

Details

Streetball Kosova këtë vit me shumë risi

Edicioni i 20-të jubilar i ‘Streetball Kosova’ këtë vit do të fillojë me 19 Korrik të këtij viti, në sheshin ‘Skendërbeu’ në Prishtinë.  Ndeshjet do të zhvillohen në shtatë  qytete të Kosovës dhe dy ekipet fituese do të përballen në finalen që do të mbahet me 29 korrik në Prishtinë. ‘Streetball Kosova’ është organizata më…

Details

Sot përmbyllet “Festivali i Artit në Hapësirë Publike”

Pas tetë ditësh, me një agjendë të pasur artistike, sot (18.07.19) përmbyllet “Festivali i Artit në Hapësirë Publike”. Zyrtarja për komunikim nga “Hapu”, Daniela Markaj, në një intervistë për Radio KFOR-in, ka treguar se edhe dita e sotme do të jetë me shumë aktivitete: “Sot në mbrëmje, me fillim nga ora 17:30 e kemi një…

Details

Vjen në Prizren Vesna Pisaroviç me amsamblin e saj

Për herë të parë në kinemanë “Lumbardhi” në Prizren, do të performoj këngëtarja e veçantë Vesna Pisarović dhe ansambli i saj i partnerëve muzikor, përfshirë Giorgio Pacorig në piano, Zeno de Ross në bateri dhe Romano Todesco në bas, do të sjellë në jetë një koleksion të improvizimit dhe eksperimentimit të xhazit. Një eksplorim ironik…

Details

KFOR-i takon fëmijët e qendrës “Imaginatorium”

Në vazhdën e takimeve dhe vizitave të shumta që kanë ekipet e KFOR-it në Kosovë me të gjithë qytetarët, së fundi ky ekip ka vizituar edhe qendrën e “Gaia Kosovo”, në Graqanicë. Qendra “Imaginatorium”, është ‘strehë kulturore’ ku çdo ditë zhvillohen aktivitete të shumta , nën mentorimin e mësuesve shqiptarë, serbë dhe romë. Koordinajtorja e…

Details

Festë për 9-të vjetorin e “Kosovo 2.0”

Nesër (18.07.19) “Kosovo 2.0” feston nëntë vjetorin e themelimit dhe me këtë rast të ftuar janë të gjithë që dëshirojnë të festojnë ditëlindjen bashkë me stafin e saj. ‘Kosovo 2.0‘ së fundi kanë publikuar platformën më të re të transmetimit ‘podcast‘ dhe pёrmes kёtij formati argёtues dhe inovativ, “Kosovo 2.0” ka sjellur artikujt mё afёr…

Details

Përfundon sonte edicioni i katërt i ‘MuralFest’

Pas shumë aktiviteteve Festivali i Muraleve ‘Muralfest’, do të përfundoj sot (17.07.19). Moto e këtij festivali këtë vit, ishte ‘Me art për tolerancë’ dhe solli artin vizuel duke pikturuar murale të ndryshme të qyteteve në Ferizaj dhe Prizren. Me aktivitete gjithpërfshirëse për artistët e rinj, ky festival po ashtu ka kontribuar në zhvillimin kulturor të…

Details