Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 24 qershor, të vitit 2003, këngëtarja Beyoncé, publikoi studio albumin e saj të parë solo, të cilin e emërtoi ‘Dangerously in Love’. Kënga më e suksesshme nga ky album, ishte “Crazy In Love”, të cilën e interpretoi së bashku me bashkëshortin (Në atë kohë, të dashurin) e saj, Jay-Z. – Në po këtë…

Details

Mirjeta Ballanca Kërçeli dhe Advie Durguti, mbi dy dekada pune, në shërbim të misionit paqësorë të KFOR-it

Puna profesionale, përkushtimi dhe dashuria, janë sinonim i punës 23 vjeçare, të dy mysafireve të sotme, përkthyeses, znj. Mirjeta Ballanca Kërçeli dhe zyrtares në zyrën e Burimeve Njerëzore, znj. Advie Durguti, të cilat ishin të ftuara në Radio KFOR, në kuadër të kampanjës së 23 vjetorit të misionit paqeruajtës të KFOR-it, në Kosovë. Gjithë këto…

Details

‘DAM Festival’ fillon nesër

Nesër (24.06.22), fillon festivali tradicional, ‘DAM Festival’ dhe pritet të zgjasë deri me datën 3 korrik. Ky festival, paraqet një ngjarje kulturore që për vite me radhë ka sjellë performanca e koncerte, nga emra eminentë të muzikës klasike. ‘DAM Festival’ kësaj radhe do të nis me performancën e Wiener Kammersymphonie, Liuba Kalmykova – violinë I,…

Details

Inxhinieret Albiona Lalinovci dhe Sidorela Dodaj, shembuj për t’u ndjekur nga gratë e vajzat

Inxhinieria është fushë e gjerë dhe gjithëpërfshirëse, që synon plotësimin e nevojave të njerëzve, përmes aplikimit të metodave dhe teknikave të ndryshme, bazuar në shkencë, teknologji dhe inovacion. Kontributi i grave në inxhinieri, ka histori të gjatë sa vetë fusha. Prandaj, për të njohur kontributin e grave në inxhinieri, data e sotme, 23 qershor, shënon…

Details

Kosova nis përgatitjet për dy ndeshje miqësore, kundër Maqedonisë së Veriut

Përfaqësuesja e Kosovës në konkurrencën e femrave, ka nisur përgatitjet për dy ndeshjet miqësore të këtij muaji, kundër Maqedonisë së Veriut. Në dispozicion të përzgjedhëses, Karin Annel Andersen, janë 22 futbolliste, të cilat gjatë stërvitjes së djeshme (21.06.22), në stadiumin qendror në Kampin Nacional në Hajvali, patën edhe stërvitjet e fundit para ndeshjes. Ndeshja e…

Details