NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

10 Prill 1970, Elton John publikoi albumin e tij te dytë në studio, i cili përfshinte këngën e famshme ‘Your song’. Albumi u nominua për çmimin Grammy për Albumin më të mirë të vitit. Në vitin 1989, grupi ‘The Cult’ publikoi albumin e katërt, ‘Sonic Temple’ i cili arrin në numrin 10-të në toplistën amerikane.…

Details

Të rejat javore në teknologji

Këtë javë, kompania “Tesla” tha se ka arritur rekord të shitjes në tremujorin e parë të vitit 2022, pavarësisht sfidave me zinxhirët e furnizimit. Prodhuesi i makinave elektrike, tha se ka dërguar 310 mijë makina tek blerësit në tre muajt e parë, të këtij viti. Po flasim për një shifër prej 70% më e lartë…

Details

Ecja malore me përfitime të shumta shëndetësore dhe mendore

Hiking (ecja malore) është një aktivitet i shëndetshëm që jo vetëm ndihmon në relaksim, por gjithashtu përmirëson shëndetin në mënyra të ndryshme. Sipas studimeve, ushtrimet e lehta siç është ecja ndihmon në reduktimin e simptomave të lodhjes, me 65% dhe rritjen e energjisë me 20%. Përveç që ky aktivitet është i shëndetshëm, është edhe atraktiv,…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Më 9 Prill të vitit 1969 Bob Dylan lansoi albumin e tij të nëntë në studio, të titulluar ‘Nashville Skyline’, që karakterizohej nga muzika country. Në këtë ditë të vitit 1977, grupi ABBA arriti në pozitën e parë në toplistën e këngve më të mira në Amerikë, me këngën ‘Dancing Queen’. Kjo këngë u bë…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Ekipi i Radio KFOR-it mundohet që përmes punës së palodhshme, të përcjellë tek dëgjuesit muzikën më të re dhe të përzgjedhur me kujdes. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm vendorë dhe ndërkombëtarë, të cilat mund t’i dëgjoni në Radio KFOR: Camila Cabello Ft. Willow – PsychoFreak…

Details

Magazina 4U shpallë fituesin e parë të lojës shpërblyese

Më herët ju kemi njoftuar se kush ishte fituesi i dëgjueseve të markës së njohur botërore Sony, nga loja shpërblyese e organizuar nga Radio KFOR-i në bashkëpunim me revistën më të pëlqyer nga të rinjtë dhe nxënësit, Magazina 4U, përderisa tani ju njoftojmë edhe me fituesin që Magazina 4U e ka përzgjedhur. Në mesin e…

Details

Sot bota shënon ‘Ditën Ndërkombëtare të Romëve’

‘Dita Ndërkombëtare e Romëve’, që shënohet sot (8 prill), i kushtohet pakicës më të madhe etnike në Evropë, romëve. Kjo ditë, në fokus ka historinë, kulturën, gjuhën dhe aspiratat e këtij komuniteti që janë kyçe për shoqëritë demokratike, për të pranuar dhe njohur njëri-tjetrin. Në gjithë botën jetojnë rreth 10-12 milionë romë, ku rreth 6…

Details

Me aktivitete të ndryshme fizike, KFOR-i shënon “Ditën Botërore të Shëndetit”

Shëndeti është një gjendje e mirëqenies së plotë fizike, mendore e sociale dhe për një cikël të shëndetshëm jete, profesionistët shëndetësor këshillojnë që një person të ketë një dietë të ekuilibruar, të ushtrojë rregullisht, të flejë mjaftueshëm dhe të ketë zakone të mira higjienike.  Për të ndërgjegjësuar njerëzit për rëndësinë që ka shëndeti në jetën…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE…

Në këtë datë të vitit 2006, grupi “The Rolling stones” mbajti koncertin e parë në Kinë. Me 8 prill të vitit 2003 anëtarja e bendit ‘Spice Girls’, Emma Bunton arriti në pozitën e parë në Angli me këngën e saj ‘What took you so long. Në vitin 2003 vajza e Elvis Presly-t, Lisa publikoi albumin…

Details