Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore teknologjike, këtë javë e fillojmë me markën Samsung. Kompania në fjalë ka lansuar një video incizim zyrtar për ngjarjen “Unpacked”, që njëherit është edhe ngjarja e debutimit të gjeneratës së re të smartfonëve (Telefonave të mençur), me ekrane me palosje ‘Galaxy Z Fold 4’ dhe ‘Z Flip 4’. Data e debutimit të serisë…

Details

Policia e Kosovës me fushata vetëdijesuese për qytetarët

Policia e Kosovës po i vazhdon aktivitetet e shtuara në terren edhe gjatë stinës së verës, me kontrolle dhe siguri për të gjithë njerëzit në Kosovë. Përveç kontrolleve rutinë, Policia e Kosovës ka zhvilluar disa aktivitete dhe projekte vetëdijesuese për qytetarët, në qytete të ndryshme. Siç mësuam nga komunikatat për media nga Policia e Kosovës,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2005, këngëtari James Blunt, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me këngën e tij ‘You’re Beautiful’. – Me 7 gusht, të vitit 2014, Ed Sheeran ishte në vendin e parë në top listat muzikore në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tij të…

Details

Fakte interesante!

Në këto ditë të nxehta gushti do ju sjellim freski me disa fakte interesante dhe argëtuese nga fusha të ndryshme të jetës. Disa prej tyre mund të duken të pabesueshme, por se janë dëshmuar se janë të vërteta. Kulla Eifel mund të jetë deri në 15 cm më e lartë gjatë stinës së verës, për…

Details

Gushti i pasur me filma

Muaji i ngrohtë i verës vazhdon të sjellë filma të shumtë për të gjitha preferencat, ngase përfshinë zhanre të ndryshme, si: komedi, dramë, romancë, aksion, etj. Prandaj, më postë listojmë titujt dhe datat e publikimit të tyre: Filmi ‘Dawn’ -Data e publikimit: 08 gusht Filmi ‘My Favorite Girlfriend’ -Data e publikimit: 09 gusht Filmi ‘Laal…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 gusht, të vitit 2012, Forbes deklaroi se Beyoncé dhe Jay-Z ishin çifti më i paguar në industrinë e muzikës, me të ardhura prej 78 milionë dollarësh. – Me 6 gusht, të vitit 2001, këngëtarja Whitney Houston, thuhet se ishte këngëtarja më e paguar në botë, pas nënshkrimit që ajo e bëri me…

Details

Premierat në Radio KFOR

Këngë të reja çdo ditë, të cilat i sjellë premierë Radio KFOR-i. The Weeknd në bashkëpunim me Summer Walker, kanë lansuar projektin me titullin ‘Best Friends’, pastaj një tjetër bashkëpunim është ndërmjet Benny Blanco’s, BTS dhe Snoop Dogg, të cilët kanë publikuar këngën ‘Bad Decisions’. Artistja e famshme Megan Thee Stallion në bashkëpunim me reperin…

Details

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Birrës”

Birra është një nga pijet më të vjetra që bota ka njohur ndonjëherë, dhe që është konsumuar nga pothuajse çdo kulturë gjatë historisë njerëzore. Dëshmia më e vjetër e obsesionit të njeriut me pirjen e birrës daton në Babiloninë e lashtë dhe Mesopotaminë. Duke pasur dashuri kaq të madhe ndaj birrës, “Dita Ndërkombëtare e Birrës”…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 gusht, të vitit 1962, ka ndërruar jetë aktorja dhe këngëtarja Marilyn Monroe. Sipas raportimeve të mjekëve, ajo vdiq nga një mbidozë e medikamenteve, në moshën 36 vjeçare, në Los Angeles, në Kaliforni. Në aspektin muzikor, ajo është e njohur për performancën ikonë të këngës “Diamonds Are a Girl’s Best Friend”. – Në…

Details

Ballkani në kërkim të kualifikimit historik

Asnjë skuadër kosovare, nuk ka arritur që të luaj ndeshjen e Play Off-it në garat evropiane, mirëpo Ballkani është vetëm një hap larg. Për të shkruar historinë, lojtarët e Ilir Dajës duhet që të triumfojnë në përballje me Klaskvik, e cila eliminoi kampionët e Malit të Zi, javën e kaluar. Sonte (04.08.22), me fillim nga…

Details