Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 16 maj, të vitit 2017, qyteti italian Parma, në nder të këngëtarëve të famshëm që kanë lënë gjurmë në muzikën ndërkombëtare, ka emërtuar disa rrugë me emrat e tyre, si: Elvis Presley, John Lennon, Louis Armstrong dhe Ella Fitzgerald. – Në po këtë datë, të vitit 1983, mbreti i ndjerë i muzikës pop,…

Details

Sot vihet në pah rëndësia e familjes

‘Dita Ndërkombëtare e Familjeve’ e cila shënohet sot (15.05.23), u krijua nga Kombet e Bashkuara në vitin 1993, për të rritur ndërgjegjësimin për problemet me të cilat përballen familjet në mbarë botën dhe për të theksuar rolin e rëndësishëm që kanë familjet në komunitete. “Dita Ndërkombëtare e Familjeve” është një ditë për të festuar të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 15 maj, të vitit 2010, kënga “OMG”, që ishte bashkëpunim në mes të Usher me Will.i.am, po kryesonte top listën muzikore amerikane ‘Billboard Hot 100’. – Me 15 maj, të vitit 2008, këngëtari Neil Diamond, arriti të kryesoj listën e top  albumeve më të mira ‘Billboard’, në Amerikë, për herë të parë në…

Details

Sot festohet për dashurinë virtuale

Në janar të këtij viti, ishte raportuar se rreth 5.16 miliardë njerëz, janë përdorues të internetit në mbarë botën, që përbën 64.4 për qind të popullsisë globale. Komunikimi online, është tashmë pjesë e përditshmërisë për miliarda njerëz në botë, e në shumë raste edhe e njoftimeve dhe romancave të reja online. Sot (14.05.23), në gjithë…

Details

Maji vazhdon me filma fantastik

Me histori të jashtëzakonshme dhe aktorë të dëshmuar të Hollywood-it, do të jenë filmat, premierat e të cilëve do të jepen në kinematë amerikane, gjatë javës së ardhshme. Në listën e mëposhtme kemi renditur titujt dhe datat e publikimit të tyre: Filmi ‘Assassin Club’ – Data e publikimit: 16 maj Filmi ‘Assassin Club’ – Data…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me datën 14 maj, të vitit 1957, Elvis Presley u dërgua me urgjencë në një spital të Los Anxhelosit, pasi aksidentalisht kishte gëlltitur një copë porcelani. – Në këtë datë, të vitit 1998, pas një ataku në zemër kishte ndërruar jetë, këngëtari dhe aktori i famshëm, Frank Sinatra, në moshën 82 vjeçare. – Në…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, e fillojmë me vendin që e ka internetin më të shpejtë në botë. Sipas matësit Wisevoter, Monako që ka vetëm 36 mijë banorë, ka internet me shpejtësi mesatare prej 319.59 Mbps. Pas Monakos renditen Singapori, Kili, Hong-Kongu, Zvicra, Franca, Danimarka, Rumania e Tajlanda. Ndërsa, Kosova sipas këtyre matjeve, renditet e 84-ta…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 13 maj, të vitit 2017, Portugalia fitoi për herë të parë Evrovizionin, ku u prezantua nga këngëtari Salvador Sobral, i cili interpretoi baladën “Amar Pelos Dois”. – Në këtë datë, të vitit 2011, kënga ‘Like A Rolling Stone’, e këngëtarit Bob Dylan, ishte cilësuar si kënga më e mirë e artistit nga revista…

Details