Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 12 prill të vitit 2016, një raport tregoi se artistët britanikë Sam Smith, Ed Sheeran dhe Adele kishin ndihmuar që industria e muzikës të kthehej në një rritje domethënëse për herë të parë në gati 20 vjet. Në këtë datë të vitit 2015, reperi Nelly fitues i çmimeve Grammy u arrestua për posedim të…

Details

Filmat që do të shfaqen premierë gjatë javës së ardhshme

E pasur do të jetë edhe jave e ardhshme me llojllojshmëri filmash, të cilët përveç përmbajtjeve interesante, kanë edhe kastë fenomenale të aktorëve. Radio KFOR-i sjell për dashamirët e filmave listën e tyre: Filmi ‘Night of the Sicario’ – Data e publikimit: 16 prill, 2021 Filmi ‘Killer Among Us’ – Data e publikimit: 16 prill,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 11 prill  të vitit 1964, The Beatles vendosën një rekord të ri ku për një kohë kishin 14 këngë në top listë. Disa prej këngëve ishin ‘Can’t buy me love’ dhe ‘Love me Do’. Në këtë ditë të vitit 1966, Frank Sinatra lansoi këngën e tij të famshme ‘Strangers in the night’. Me 11…

Details

Ju që keni vëlla apo motër, urime dita juaj!

Ata që janë me ty në të mirë e në të keq dhe të duan po njësoj, përveç prindërve, janë padyshim motra apo vëllai. E pikërisht sot (10 prill), shënohet ‘Dita Botërore e motrave dhe vëllezërve’, për të nderuar rëndësinë që ata kanë në jetën tonë. Jo vetëm motra, por edhe binjake një vezore, që…

Details

Udhëtojmë drejt kryeqytetit të Senegalit, në Dakar

Dakari është një qytet i gjallë, i famshëm për tregjet e tij dhe kulturën e pasur muzikore. Kryeqyteti i Senegalit, është shtëpia e mbi 3 milionë banorëve. Derisa gjuha zyrtare është gjuha frënge, banorët flasin gjithashtu një ndër 30 gjuhët indigjene. Kryeqyteti i Senegalit, është i njohur edhe për numrin e madh të restoranteve në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

10 prill 1970, Elton John publikoi albumin e tij te dytë në studio i cili përfshnte këngën e famshme ‘Your song’. Albumi u nominua për çmimin Grammy për Albumin më të mirë të vitit. Në këtë datë në vitin 1989, bendi The Cult publikon albumin e tyre të katërt, ‘Sonic Temple’, që arriti në pozitën…

Details

Vazhdon respektimi i masave anti-CoViD

Shfaqja dhe rritja e shpejtë e rasteve me virusin CoViD-19, përbën sfidë komplekse për shëndetin publik global, komunitetet kërkimore si dhe mjekësore. Prandaj janë institucionet përkatëse si dhe stafi mjekësor që çdo moment bëjnë thirrje për të respektuar masat anti CoViD-19. Thirrje për të respektuar masat anti CoViD bëri edhe pulmologu, Dr. Arbër Ismaili; “Normalisht,…

Details