Aktivitetet kulturore shumetnike, ndihmojnë në forcimin e harmonisë ndëretnike

Aktivitetet multietnike në Kosovë, janë të rëndësishme dhe ndihmojnë në ndërtimin e një shoqërie të përbashkët dhe të qëndrueshme. Shumë organizata dhe projekte synojnë të ndihmojnë në përmirësimin e dialogut dhe bashkëjetesës ndëretnike si dhe të promovojnë mirëkuptimin dhe bashkëpunimin midis komuniteteve të ndryshme, të cilat jetojnë në Kosovë. Lidhur me organizimin e këtyre aktiviteteve…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 gusht, të vitit 2002, reperi Nelly, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira, me këngën e titulluar ‘Dilemma’, të cilën e realizoi në bashkëpunim me këngëtaren Kelly Rowland. – Në këtë datë, të vitit 2011, kënga ‘Last Friday Night’ e interpretuar nga Katy Perry, ishte në pozitën e parë…

Details

‘Prishtina Music Conference’ shpalos temën e edicionit të tretë, rikthehet me 3 – 4 nëntor

‘Prishtina Music Conference’ (PMC), është një ngjarje dyditore që do të mbahet më 3 dhe 4 nëntor, në Kino Armata në Prishtinë. PMC është një platformë edukative që ofron mundësi rrjetëzimi, promovimi dhe frymëzimi për artistët përmes shfaqjeve, diskutimeve në panel, prezantimeve, ekspozitave, seminareve dhe masterklasave. Konferenca e këtij viti do të ketë deri në…

Details

Librat që mund ti lexoni gjatë kësaj vere

Vera, është koha e përsosur për të lëshuar veten në aventurën e leximit. Me diellin e ngrohtë që ndriçon faqet e librave dhe bregdetin e qetë që na thërret për të zgjeruar horizontet e mendjes, ky është momenti për të zgjedhur librin e duhur për stinën e verës. Radio KFOR-i iu sjell disa prej librave…

Details

Dita e sotme i dedikohet artit të bukurshkrimeve

Kaligrafia njihet si art në formë të shkruar. Sot (16.08.23), shënohet ‘Dita e Kaligrafisë’, dorëshkrime këto të bukura dhe të veçanta, të cilat përdoren në shumë koncepte dizajni, për reklamime dhe promovime. Kaligrafia ka ekzistuar për një kohë të gjatë dhe ka qenë një formë arti domethënëse, që shënon pika thelbësore në historinë e njerëzimit.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja e famshme Madonna, e lindur në vitin 1958 në Michigan. Ajo njihet për karrierë të suksesshme në muzikë dhe aktrim me albume që arritën në pozitat e para të top listave muzikore, në gjithë botën. Disa nga këngët më të njohura të këngëtares janë këngët ‘Like A Virgin’,…

Details

Qëndroni të hidratuar gjatë ditëve të nxehta

Në muajt e verës, ekspozimi i zgjatur në diell kërkon marrjen e lëngjeve shtesë, sepse një nga pasojat e valës së të nxehtit, është dehidratimi. Prandaj, për funksionimin e duhur të organizmit, konsumi i ujit është vendimtar. Megjithatë, përveç marrjes optimale të ujit në ditët e nxehta të verës, qëndrimi i hidratuar ju ndihmon gjithashtu.…

Details

Motoçiklistët dhe siguria rrugore, kujdesi që shpëton jetë

Udhëtimi me motoçikletë është një përvojë e këndshme, por nuk duhet harruar se kujdesi dhe respektimi i rregullave të trafikut janë kritike për sigurinë e të gjithë pjesëmarrësve në rrugë. Kujdesi i duhur dhe zbatimi i rregullave themelore, është kritik për të parandaluar aksidente dhe për të shijuar sigurt, përvojën e udhëtimit me motoçikletë. Përdorimi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, feston ditëlindjen këngëtari dhe njëherit aktori Joe Jonas, pjesëtar i grupit Jonas Brothers, i lindur në vitin 1989, në Arizona. Në vitin 2009, albumi i tyre ‘Lines, Vines and Trying Times’, ishte një nga albumet më të dëgjuara në Amerikë. – Me 15 gusht, të vitit 1979, bendi Led Zeppelin lansuan albumin e…

Details

Mos u vini zjarrin fushave pas korrjes, ruani natyrën

Djegia e fushave pas korrjes është rreptësishtë e ndaluar dhe karakterizohet si vepër penale që shkakton rrezik të përgjithshëm. Çdo vit digjen shumë hektarë pyje, e zakonisht shkaktar i zjarrit është faktori njerëzor, pra djegia e pakontrolluar. Njohës i çështjeve të emergjencave dhe njëherësh Drejtor Ekzekutiv i Qendrës Kërkimore për Politika të Sigurisë (SPRC), z.…

Details