Fillon sot kampionati më i fuqishëm i futbollit “Champions League

Me interes të madh pritet të fillojë “Kampionati Evropianë i Futbollit”, sepse  aty renditen  skuadrat më të forta evropiane. “Liverpool FC” si kampione aktuale e kësaj gare, do ta ketë sonte sfidën ndaj skuadrës italiane “ Napoli” ku poashtu mbetët  të shihet nëse skuadra e “Tottenham”-it  nga Londra, do ta përsërisë suksesin e vitit të…

Details

„Javët e Kulturës Hungareze“ me aktivitete të shumta

Ambasada e Hungarisë në Prishtinë organizon ‘Javët e Kulturës Hungareze’, me aktivitete të shumta kulturore dhe artistike, duke sjellur pjesë të kësaj kulture për publikun kosovar. Programi do të hapet fillimisht me një konferencë për media, për të vazhduar me koncertin e muzikës klasike dhe muzikës jazz. Radio KFOR-i kontaktoi Ambasadën e Hungarisë në Prishtinë,…

Details

Natyra ju thërret në ecjen malore të radhës

Dita e parë e vjeshtës do të shënohet nga organizata ‘Hiking Njeri’, me një ecje malore në Koshutan në ‘Majën e Dromodolit’, me lartësi 2120 lartësi mbi detare. Ben Islami i cili është kryetar i organizatës ‘Hiking Njeri’ dhe njëri nga organizatorët e ecjes për Radio KFOR-in, tregoi për eksperiencën unike që do të kenë…

Details

Rëndësia e një diete të shëndetshme

Një jetë e shëndetshme, nënkupton ushqim të shëndetshëm. Të ushqyerit është një proces sa i rëndësishëm, aq edhe kompleks. “Pavarësisht se sa kuzhinier të mirë e konsiderojmë veten, asnjëherë nuk duhet harruar, se dieta ditore duhet të përmbajë vlera ushqyese të shëndetshme”, kështu thotë Dhurata Halabaku, e cila është nutricioniste në “Shëndeti Club”: “Ushqimi në…

Details

Filmi “Speed of Life” shfaqet sonte në Kino “ARMATA”

Në kuadër të “Javës Evropiane të Mobilitetit”, në Kino “ARMATA”, sonte (16 shtator) duke filluar nga ora 19:00 do të shfaqet filmi “Speed of Life”. Ky film i regjisorit Peter Ranalli zgjatë 54 minuta, ndërsa për herë të parë është shfaqur në vitin 2011. “Speed of Life” përcjellë aventurën e Tihomir Dakic, një çiklisti nga…

Details

Si t’i anashkalojmë vonesat?

Vonesat janë gjithmonë të mërzitshme edhe kur bëhen nga personat tonë më të dashur. Secili nga ne përballet me të paktën një person brenda ditës, që nuk e respekton orarin e saktë, orarin e punës ose orarin e një takimi për drekë. Por, pse ndodhin këto vonesa dhe si të reagojmë nëse jemi persona të…

Details

E mira qëndron në shumëllojshmëri

“Nuk është synimi ynë që të bëhemi si të tjerët, ne duhet të jemi të ndryshëm nga njëri-tjetri, të mësojmë të shohim njerëz të ndryshëm nga vetja jonë dhe t’i respektojmë të tjetër për atë që janë”, është ky një mendim për diversitetin nga poeti Herman Hesse. Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë (IBCM) synon…

Details

Fillon “Java Evropiane e Mobilitetit”

Nën temën “Ec me ne!” edhe në Kosovë sot (16 shtator),  ka nisur “Java Evropiane e Mobilitetit”, e cila është iniciativë evropiane,  që inkurajon qytetet që të prezantojnë dhe të promovojnë masa të qëndrueshme të transportit dhe t’i ftojnë njerëzit të provojnë alternativa tjera të lëvizjes kundrejt përdorimit të automjeteve. Për këtë vit, Komisioni Evropian…

Details

Në Kino “ARMATA” shfaqen filma francez për migrimin

Më 17, 18 dhe 19 shtator, Kino “ARMATA” do të shfaqë tre filma nga seria “Migration” që trajton temën e migrimit. Filmat e kësaj serie do të shfaqen në kuadër të bashkëpunimit të radhës të Kino “Armata” me Aleancën Franceze në Kosovë, Ambasadën e Francës në Kosovë dhe “IF Cinema”. Sipas organizatorëve, filmat që do…

Details