Shënohet sot ‘Dita Botërore e Tuberkulozit’

24 Marsi, shënon ‘Ditën  Botërore të Tuberkulozit,’ me qëllim të rritjes së ndërgjegjësimit të njerëzve për pasojat shëndetësore, sociale dhe ekonomike të kësaj sëmundje si dhe rritjen e përpjekjeve për t’i dhënë fund epidemisë botërore të tuberkulozit. Kjo datë e sotme, lidhet me ditën kur, Dr. Robert Koch, në vitin 1882 shpalli zbulimin e bakterit…

Details

Ushtrime fizike pesë minuta në ditë, në ambiente shtëpie

Të gjithë e dijmë se ushtrimet ndikojnë pozitivisht në shëndetin tonë. Ushtrimet e rregullta çojnë në përmirësimin e të rrahurave të zemrës, uljes së rrezikut nga sëmundjet, qëndrueshmëri të përmirësuar dhe shumë më tepër. Mirëpo, nga aktivitetet fizike nuk përfiton vetëm trupi, ushtrimet ndikojnë edhe në gjendjen tonë mendore dhe psikologjike. Në kushte shtëpie të…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në ceremoninë e 58-të të çmimeve Oscar me 24 Mars 1986 Lionel Richie fitoi çmimin ‘Oscar’ për këngën “Say You, Say Me” si kënga më e mirë origjinale nga filmi ‘White Nights’. Me 24 Mars të vitit 1965 Bob Dylan lansoi albumin e tij të 5-të ‘Bringing It All Back Home’. Me këtë album artisti…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në vitin 2002, në ceremoninë e 75-të të çmimeve OSCAR, Eminem bëhet reperi i parë që merr çmimin ‘OSCAR’, për këngën “Lose Yourself”, që ishte pjesë e filmit të tij autobiografik ‘8 Mile’. Ai fitoi çmimin për këngën më të mirë origjinale. Eminem nuk shkoi fare në ceremoni, me arsyetimin se ai nuk kishte shanse…

Details

Sot fillon mësimi në distancë

Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID19, Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) ka bërë të ditur se sot (23 mars), fillon procesi i mësimit në distancë (mësimi online). Mesazhi i ministres, Hykmete Bajrami, për fillimin e mësimit në distancë, përmes një video, thotë: “Të dashur nxënës, prindër e…

Details

A e keni ditur se buzëqeshja forcon sistemin tuaj imunitar?

E buzëqeshura të sjell vetëm gjëra pozitive. Për ta kaluar një ditë sa më energjike dhe produktive, rekomandimi kryesor është që ta nisni atë duke qeshur. Tanimë edhe shkenca njeh përfitimet e shumta, madje edhe shëndetësore nga buzëqeshja, një ndër të cilat është edhe forcimi i sistemit imunitar, ajo që na duhet më së shumti…

Details

Në këtë datë në muzikë veçohen këto ngjarje

Në këtë datë të vitit 1980, kënga ‘Another Brick In The Wall (Pjesa 2)’ nga Pink Floyd, qëndroi për katër javë në top lista në Amerikë. Kjo këngë po kryesonte top listat edhe në Mbretërinë e Bashkuar, Germani, Australi, Itali dhe shumë vende të tjera në botë. Me 22 Mars, të vitit 2009, këngëtarja Lady…

Details

Thënie pozitive që do të ju inspirojnë çdo ditë

Një libër i bukur, një poezi apo një thënie e mrekllueshme që nuk e harroni asnjëherë, mund të ndikojë që të jeni më pozitiv dhe të inspiroheni çdo ditë. Më poshtë mund të lexoni disa thënie pozitive dhe inspiruese për ta filluar dhe mbaruar ditën: “Njerëzit që janë mjaft të çmendur për të menduar se…

Details