Sunny Hill Festival fillon sot!

Dua Lipa, J Balvin, Diplo, Skepta, AJ Tracey, Diplo, Elvana Gjata, Burak Yeter, Mahmood, Regard, Kida dhe Ledri Vula, janë vetëm disa nga emrat që do të pushtojnë skenën madhështore të këtij edicioni të Sunny Hill Festival. Për katër ditë me radhë, duke filluar nga data e sotme, 4 gusht si dhe përgjatë datave 5,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 4 gusht të vitit 2017, kënga ‘Despacito’ e realizuar nga këngëtarët, Luis Fonsi dhe Justin Bieber, u bë videoja më e shikuar ndonjëherë në YouTube, duke tejkaluar bashkëpunimin e Wiz Khalifa dhe Charlie Puth, me këngën ‘See You Again’, e cila arriti afro 3 miliardë shikime në vetëm shtatë muaj. – Në këtë…

Details

Tash e tutje, gjobat e trafikut do të ju vijnë në shtëpi përmes projektit ”Patrulla Inteligjente’’

Nga data 02 gusht, Policia e Kosovës ka nisur për herë të implementimin e projektit ‘Patrulla Inteligjente’, në tërë Kosovën. Për të mësuar më shumë detaje rreth mbarëvajtjes dhe funksionit të këtij projekti, Radio KFOR-i realizoi një intervistë me Drejtorin e Divizionit të Komunikacionit Rrugor, z. Jeton Rexhepi, i cili mes tjerash nënvizoi: “Përmes këtij…

Details

Mposhtni vapën me frutin më freskues të verës

Me përmbajte të ujit prej 92%, shalqiri konsiderohet njëri nga frutat më freskues. Studimet e shumta kanë treguar se shalqiri përmban sasi të madhe të likopenit dhe konsiderohet si antioksidant i fuqishëm që lufton radikalet e lira që mund të dëmtojnë qelizat në trup. Përveç kësaj, shalqiri përmban sasi të konsiderueshme të vitaminës A dhe…

Details

Në këtë datë në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 gusht, të vitit 1985, këngëtarja Madonna, preku majat e top listave muzikore në Angli me këngën e saj ‘Into The Groove’. Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Desperately Seeking Susan’, në të cilin aktronte edhe vet Madonna. – Me 3 gusht, të vitit 1996, dueti Los Del Rio, qëndruan për…

Details

Ekspertët shëndetësor apelojnë për respektim të masave Anti-Covid

Sa i përket infektimeve me Covid-19 dhe personave të cilët po kërkojnë trajtim në qendrat mjekësore, në Kosovë situata po vlerësohet relativisht e qetë. Varianti i ri i këtij virusi, sipas ekspertëve shëndetësorë nuk është duke u manifestuar me simptoma të rënda, mirëpo ekspertët sërish po apelojnë tek të gjithë që të respektojnë masat mbrojtëse.…

Details

Paqja, gur themel i misionit të njerëzimit në botë

Gushti i vitit 1926, kishte shënuar ‘Muajin e parë Ndërkombëtarë të Paqes’, i shpallur në Konferencën Demokratike të Paqes, në Gjermani. Ideja për ‘Muajin Ndërkombëtarë të Paqes’, lindi nga lufta e parë botërore dhe nga pasojat e saj, ku mbetën të vrarë miliona njerëz dhe si rezultat i saj u shkatërruan shtete të shumta, në…

Details

Në këtë datë në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 2 gusht, të vitit 1962, këngëtari i famshëm që sot e gjithë bota e njeh me emrin Bob Dylan, ndryshoi zyrtarisht emrin e tij. Emri i tij i vërtetë është Robert Zimmerman. – Në këtë datë, të vitit 1998, bendi The Beatles ishin vlerësuar si bendi më i mirë i të gjitha kohërave,…

Details

Fillon sot “Java Botërore e Gjidhënies”

Qumështi i gjirit përmban qeliza të shumta imunitare dhe faktorë anti-bakterial,të cilët forcojnë sistemin imunitar të fëmijës, dhe jo më kot qumështi i gjirit cilësohet si mrekullibërës, sepse përveç tjerash, foshnjës i ofron siguri dhe dashurinë e nevojshme. Për rëndësinë jetike që ka gjidhënia, nga sot( 01 gusht) deri më 07 gusht, bota kthen vëmendjen…

Details