Viti shkollor 2020/2021 mund të fillojë përsëri në distancë

Mësimi shkollor i gjysmë vjetorit të dytë mund të zhvillohet prapë  online, nëse vazhdojnë ky trend i përballjes me pandeminë, ky fakt është bërë i ditur nga Ministria e Arsimit. Zëdhënësja e Ministrisë së Arsimit, Diellza Kukaj, ka theksuar se janë përgatitur edhe tre skenarë të cilët do të realizohen në përputhje me shkallën e…

Details

Vlera e të pasurit një hobi në jetën tonë

Të kesh një hobi në jetë të sjell gëzim dhe freski. Hobi na ndihmon të menaxhojmë kohën e lirë si dhe ta planifikojmë atë në mënyrë më produktive. Të mirat e tij nuk kanë fund, hobi ndihmon edhe në shëndet, duke ulur rrezikun e presionit të lartë të gjakut, zvogëlon rrezikun e depresionit dhe çmendurisë.…

Details

Aaliyah – yll i pashuar i zhanrit R&B

Ka qenë vetëm 12 vjeçare kur ka nënshkruar kontratën e parë me studion regjistruese ‘Jive Records’, për t’u kthyer shpejt në një nga emrat që do të dominojnë në zhanrin R&B. Është fjala për këngëtaren Aaliyah, e cila sot ka zënë vend në rubrikën tonë “Artist of the day”. Këngëtarja dhe aktorja Aaliyah Dana Haughton,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 gusht, të vitit  2001, këngëtarja Whitney Houston, thuhet se ishte këngëtarja më e paguar në botë pas nënshkrimit që ajo e bëri me kompaninë disko grafike ‘Arista’, që kishte vlerën mbi 100 milion dollar. – Në këtë datë, të vitit 2012, revista ‘Forbes’ deklaroi se çifti Beyoncé dhe Jay-Z, ishin artistët më…

Details

Vazhdon të jetë e rënduar gjendja pandemike në Kosovë

Situata me virusin COVID-19,  po rëndohet çdo ditë e më shumë, me numër gjithnjë e më të shtuar të të infektuarve dhe të vdekurve në Kosovë. Sipas njoftimit nga Ministria e Shëndetësisë, të lëshuar të martën (04 gusht),  225 persona kanë rezultuar pozitivë, derisa 13 kanë vdekur dhe 201 persona janë shëruar nga virusi ‘Covid-19’.…

Details

S’ka maskë, ka dënim! – ky është numri i qytetarëve që u gjobiten pasi dolën pa maska

Inspektorët sanitarë, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës po vazhdojnë me monitorimin e zbatimit të vendimit të datës 13 korrik, me anë të së cilit, bartja e maskave është bërë obligative, me qëllim të parandalimit të përhapjes së pandemisë ‘Covid – 19’. Zyrtari për Informim në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë, Lamir Thaçi, në një…

Details

Shënohet sot “Dita e Inxhinierëve Profesionistë”

Inxhinierët profesionist vlerësohen kudo në botë. E për të vë në pah punën dhe rëndësinë e tyre, Shoqata Kombëtare e Inxhinierëve Profesionistë, që nga viti 2016, ka vendosur që çdo të mërkurë të parë të muajit gusht, të shënohet “Dita e Inxhinierëve Profesionistë”. Gjithandej botës inxhinierët sot (05.08.20), ndihen krenar për punën e tyre. Me…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 gusht, të vitit 1962,  ka vdekur aktorja e famshme Marilyn Monroe, në moshën 36 vjeçare, nga mbidoza e medikamenteve. Në muzikë ajo ishte e njohur për performancën e këngës me titull ‘Diamonds Are a Girl’s Best Friend’. – Në këtë datë, të vitit 1965, bendi The Beatles, kryesuan top listën e këngëve…

Details

Fillon java e ndërgjegjësimit të ushqyerjes me gji

‘Java Botërore e Ushqyerjes me Gji’, është një fushatë globale për të rritur ndërgjegjësimin dhe fuqizimin e rëndësisë së ushqyerjes me gji që shënohet çdo vit nga data 1 deri me 7 gusht. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) dhe Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP) theksojnë rëndësinë e ushqyerjes me gji për nënat, si dhe për…

Details