Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 2 tetor, të vitit 1965, rock bendi anglez The Who, bënë debutimin e tyre të parë në televizionin amerikan, në shfaqjen Shindig! – Sot feston ditëlindjen këngëtari, kompozitori dhe dikur anëtari i grupit The Police, Sting (Gordon Sumner). Artisti u lind më 2 tetor, të vitit 1951, ndërsa si solo këngëtar dhe anëtar…

Details

Të rejat javore në teknologji…

Përmbledhjen javore në teknologji, e fillojmë me të rejat nga kompania Samsung, e cila duket që aksidentalisht ka njoftuar se produktet e tyre të reja, do të dalin në treg së shpejti. Dega argjentinase e Samsung, e ka postuar një imazh ku shfaqen të tre produktet – Galaxy S23 FE, Galaxy Tab S9 FE dhe…

Details

Personat e moshuar përbëjnë rreth 12% të popullsisë së botës

Çdo vit me datën 1 tetor, festohet ‘Dita Ndërkombëtare e Personave të Moshuar’ për të nderuar dhe vlerësuar kontributin e komunitetit të personave të moshuar në shoqëri. Personat e moshuar janë pasuria e çdo shoqërie. Ata sjellin me vete një pasuri njohurish, një histori të pasur të përvojave dhe një dashuri të patjetërsueshme për familjen…

Details

Tetori i pasur me filma të shumtë

Tashmë jemi në stinën ideale, për të qëndruar në shtëpi, për të shikuar filmat tanë të preferuar ose filmat tjerë premierë, që i shtohen çdo ditë industrisë botërore filmike. Edhe muaji tetor ka nisur me laramani filmash, titujt dhe datat e publikimit të të cilëve, i gjeni më poshtë lajmit: Filmi ‘Appendage’ – Data e…

Details

Sot shënohet “Dita Ndërkombëtare e Podkast-it”

Sot, më 30 shtator, bota audio-vizuele feston ‘Ditën Ndërkombëtare të Podkast-it’, për të njohur dhe vlerësuar rritjen e jashtëzakonshme të kësaj forme të komunikimit, që ka pushtuar botën e media-s. Me mijëra podkaste që shfaqen çdo ditë, kjo ditë përkujton ndikimin dhe diversitetin e zërave që po kalojnë në veshët e audiencës në mbarë botën.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 30 shtator, të vitit 1989, The Rolling Stones regjistruan videon për këngën “Rock And A Hard Place”, në stadiumin Foxboro-Sullivan. – Në këtë datë, të vitit 2006, këngëtari Justin Timberlake, mbante pozitat e para të top listave amerikane, me albumin e tij të dytë ‘FutureSex/LoveSounds’. Ky ishte edhe një nga albumet më të…

Details

Të ndërmerren hapa proaktivë për të parandaluar sëmundjet e zemrës

‘Dita Botërore e Zemrës’ është një ngjarje e rëndësishme vjetore, e shënuar çdo vit më 29 shtator. Kjo ditë, festohet përmes aktiviteteve dhe ngjarjeve të ndryshme në nivel global, për të rritur ndërgjegjësimin për sëmundjet e zemrës dhe masat e saj parandaluese për menaxhimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ngjarjet përqendrohen kryesisht në edukimin e njerëzve për…

Details

Ndërgjegjësim mbi hedhjen e mbetjeve ushqimore

Reduktimi i humbjeve të ushqimit dhe mbeturinave është thelbësor, në një botë ku numri i njerëzve të prekur nga uria është rritur ngadalë që nga viti 2014 dhe tonelata e tonelata ushqime të ngrënshme, humbasin ose shpërdorohen çdo ditë. “Dita Ndërkombëtare e Ndërgjegjësimit për Hedhjen e Mbetjeve Ushqimore”, e cila shënohet çdo vit me datën…

Details