“Tech Heroes” ofrojnë trajnime falas në fushën e programimit

Projekti multietnik “Tech Heroes”, për të tretën herë me radhë po organizojnë trajnime falas në programimin e aplikacioneve, duke ju ofruar mundësi të rinjve në zgjidhje të problemeve/sfidave në komunitet, përmes inovacioneve teknologjike. Njoftohet se ky projekt do të implementohet në 9 komuna të Kosovës, duke punuar afërsisht me rininë e këtyre komunave për të…

Details

Fillojnë dënimet për shkelësit e ligjit për pandeminë

Tashmë në Gazetën Zyrtare është publikuar ligji për Pandeminë, i njohur me emrin zyrtar si “Ligj për parandalimin dhe luftimin e pandemisë ‘COVID-19’, në territorin e Kosovës”, me anë të së cilit parashihet rregullimi i anës ligjore për parandalimin dhe luftimin e pandemisë. Janë të saktësuara edhe gjobat me të cilat do të dënohen shkelësit…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 27 korrik feston ditëlindjen këngëtari i muzikës R&B dhe aktori Mario, i cili ka lindur në vitin 1986 në Maryland të Amerikës. Ai ka lansuar katër albume dhe kënga e tij ‘Let me love you’, lansuar në vitin 2004, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë. Ai…

Details

Dashuria tejkalon çdo barrierë

Në kohën e pandemisë ‘Covid-19’, të prekur janë edhe të dashuruarit, të cilët këtë vit kanë planifikuar martesën e tyre, por për shkak të situatës shumica prej tyre kanë realizuar dasmat e tyre vetëm me anëtarët e familjes, përderisa të tjerët janë detyruar t’i shtyjnë ato, deri në normalitetin e situatës. Kësisoj janë detyruar të…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Bota është e mbushur me kuriozitete dhe gjëra interesante, argëtuese dhe magjepsëse. A e keni ditur për shembull se Afrika ka territor aq të madh, sikurse të bëhen bashkë shtetet si Kina, SHBA, India, Meksika dhe një pjesë e madhe e Evropës Lindore, si Franca, Italia, Gjermania dhe Spanja apo a e keni ditur gjithashtu…

Details

FBOXK njofton se do të mbahen shumë turne gjatë muajve të ardhshëm

Pas anulimit të disa garave për shkak të gjendjes së krijuar nga pandemia ‘COVID-19’, Federata e Boksit të Kosovës (FBOXK), tashmë ka publikuar kalendarin e garave për intervalin kohor për muajt Shtator-Dhjetor 2020. Gjatë kësaj periudhe Federata në fjalë ka paraparë realizimin e shumë turneve vendorë dhe ndërkombëtarë. Për më shumë rreth këtyre garave na…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 26 gusht, të vitit 2005, bendi amerikan Green Day, ishin vlerësuar si bendi më i mirë në botë, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ‘Kerrang Rock Awards’, që mbahet çdo vit në Mbretërinë e Bashkuar. – Në këtë datë, të vitit 1995, këngëtari Seal, radhitej në pozitën e parë të këngëve më të…

Details

Festivali “Hardh Fest” këtë vit do të mbahet online

“Shnosh si kokrra”, kjo është motoja e festivalit të sivjetmë i “Hardh Fest”-it,  i cili pritet të filloj muajin e ardhshëm me datën 4 shtator në Rahovec. Për shkak të situatës së krijuar nga pandemia ‘Covid-19’, këtë vit, ky festival do të mbahet online. Maratonë festive 96 orë dhe përditësim i aktiviteteve unike do të…

Details