Ofrohet mundësi përfitimi nga ekspertiza gjermane

Oda Ekonomike Gjermano -Kosovare  së bashku me zëvendës-drejtoreshën e departamentit për Evropën Juglindore në “Senior Expert Service” nga Bon-i i Gjermanisë, do të jenë prezent në tri komuna të Kosovës, në Ferizaj, Gjilan dhe në Prishtinë. Shërbimi i ekspertëve seniorë (SES) është pjesë e Fondacionit të Biznesit Gjerman për Bashkëpunim Ndërkombëtar, ndërkaq Oda Ekonomike Gjermano…

Details

Në Amerikë u shënua Dita e Barazisë së Gruas

Në përkujtim të Ditës së Barazisë së Grave, që u shënua në vitin 1920, në të cilën grave të Amerikës iu dha për herë të parë e drejat e votës, të shtunën (24 Gusht), në Kampin e KFOR-it, në “Bondsteel” u organizuan aktivitete të ndryshme, duke përfshirë diskutimin me panelistet, dy gra ushtarake, Lejtnantja e…

Details

Publikohet lista e futbollisteve për ndeshjen Kosovë – Turqi

Përfaqësuesja e Kosovës në konkurrencën e femrave, të shtunën (30 gusht), në ora 20:00, në stadiumin “Fadil Vokrri“  do  të luajë ndeshjen e parë kualifikuese. Drejtuesja e përfaqësueses së Kosovës, Aferditë Fazlija ,  pritet që sot të fillojë  përgatitjet për këtë ndeshje, ku takimi  i përfaqësueses  do të jetë nga ora 12:00, për të vazhduar…

Details

Bisedë publike për gazetarinë mobile me Yusuf Omar

Udhëheqësi redaktorial dhe i teknologjisë në rrjetin global të tregimtarëve mobilë “Hashtag Our Stories”, Yusuf Omar po vazhdon promovimin e gazetarisë mobile nëpër botë. Këtë të enjte (29 gusht), ai do të vijë në Kosovë, në një bisedë publike dhe masterklasë për krijimin e lajmeve nëpërmjet telefonave mobilë, në një event të organizuar nga Revista…

Details

Pasojat e përdorimit të tepërt të telefonave mobil

Me gjithë të mirat që sjellë zhvillimi i teknologjisë, varësia nga pajisjet teknologjike është kthyer në një problem shoqëror. Përdorimit i tepërt i telefonave mobil ka alarmuar tërë botën, ku organizata shoqërore e shëndetësore çdo muaj vijnë me lajme jo të mira, sa i përket ‘botës së shoqërisë teknologjike’. Pikërisht për këtë shqetësim, Radio KFOR-i…

Details

Të ushqehemi shëndetshëm!

Sipas organizatës botërore të shëndetësisë ata persona që kujdesen për vete dhe hanë ushqim të shëndetshëm kanë rrezik shumë më të vogël të preken nga sëmundja e kancerit, e monitorojnë më lehtë peshën e tyre, problemet me diabet pothuajse i zhdukin, kanë dhëmbë më të shëndetshëm dhe definitivisht bëjnë gjumë më të mirë. Për tu…

Details

Asya Gashi zë i ri në skenën muzikore

Asya Gashi e njohur si Lady Gaga në Turqi, filloi karrierën e saj si aktore në Prishtinë pasi përfundoi ‘Akademinë e Arteve’, duke depërtuar kështu në skenën muzikore në Turqi. Asya publikoi këngën e saj të parë ‘Riya’, në gjuhën turke që u mirëprit nga publiku turk, duke u bërë një nga 20 këngët më…

Details

Ndahen 160 mijë euro grante për vetëpunësimin e të rinjve

“Forumi për Iniciativa Qytetare” [FIQ], në bashkëpunim me Universitetin “LINK Campus” nga Italia, dhe mbështetur nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, po vazhdojnë implementimin e projektit “Përshpejtimi i vet-punësimit dhe ndërmarrësisë në Kosovë”. Në kuadër të këtij projekti do të ndahen 160 mijë euro grante për të mbështetur vetëpunësimin dhe ndërmarrësinë e të rinjve…

Details

Mini-biblioteka për 12 lagje të Prishtinës

Organizata joqeveritare ‘ETEA’ në bashkëpunim me ‘Kuvendin e të Rinjve të Prishtinës’ kanë synim që 12 lagje të Prishtinës t’i bëjnë me mini-biblioteka. Duke u bazuar se secila lagje meriton një kënd të librit dhe se ekspozimi i librit ndikon direkt në nxitjen e lexueshmërisë, kjo nismë po përkrahet edhe nga ‘Forumi për Iniciativa Qytetare’,…

Details