Sfidat e gazetarëve gjatë pandemisë COVID-19

Gazetarët gjatë pandemisë COVID-19, u përballën dhe po vazhdojnë të ballafaqohen me sfida të ndryshme, gjatë kryerjes së punëve të përditshme. Korona virusi ka ndryshuar botën e raportimit sportiv dhe e ka bërë punën e gazetarëve sportiv edhe më të vështirë. Lidhur me këtë çështje, Radio KFOR-i kontaktoi gazetarin sportiv në ‘Klan Kosova’, Jon Ajeti,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 29 korrik, të vitit 2007, reperi dhe producenti Timberland, në bashkëpunim me këngëtaren Katty Perry, ishin në pozitën e parë në top listat e këngëve më të mira në Angli, me këngën e tyre ‘The Way I Are’. – Në këtë datë të vitit 1978, këngët që ishin kolona zanore në filmin ‘Grease’,…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Hepatitit’

Në botë çdo 30 sekonda, vdes një person nga virusi i shkaktuar nga hepatiti. Nisur nga ky fakt shqetësues sot (28.07.21), komuniteti botëror shënon ‘Ditën Botërore të Hepatitit’. Për të rritur ndërgjegjësimin dhe rëndësinë që kanë kontrollet e vazhdueshme mjekësore, për zbulimin e këtij virusi që vjen nga hepatiti, tema e sivjetme për të shënuar…

Details

Trendet më të reja të stilit të flokëve

Nuk mund të ketë stinë më të mirë sesa Vera, për të zgjedhur një pamje të re apo një stil të ri të flokëve. Nëse shohim vitet e kaluara, me shumë gjasë secili nga ne, ka pasur një moment të sikletshëm sa i përket stilit të flokëve, prandaj ndryshimet nga viti në vit për pamjen…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 28 korrik, të vitit 1992 këngëtarja Mary J. Blige, lansoi albumin e saj të parë debutues ‘What’s The 411?’, në bashkëpunim me producentin Sean “Puffy” Combs. – Në këtë datë të vitit 1939, këngëtarja dhe aktorja e famshme Judy Garland, inçizoi këngën e famshme  “Somwhere Over The Rainbow”. Më këtë këngë aktorja fitoi…

Details

Emrat e foshnjave në trend, për vitin 2021

Disa prindër preferojnë që fëmijëve, të cilët i sjellin në jetë, tu vënë emrat pasi që të lindin, përderisa ka prindër që gjatë gjithë shtatzënisë, mendojnë për emrin që duan t’i vendosin fëmijës së tyre, duke u preokupuar sidomos në kuptimin që bartë ai emër. Për ju që prisni të bëheni prindër, Radio KFOR-i jua…

Details

Ministria e Shëndetësisë: “Me vaksinë mbroni veten, familjen, të afërmit dhe njerëzimin”

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi që sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë janë dhënë 1.149 doza të vaksinës kundër COVID-19. Nga fillimi i vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 357.920 doza të vaksinës dhe deri më sot 108.700 qytetarë janë vaksinuar…

Details