Sot shënohet ‘Dita Botërore e Kërcimit në Ajër’

Çdo vit, me datën 20 qershor, shënohet ‘Dita Botërore e Kërcimit në Ajër’, për të inkurajuar njerëzit në gjithë botën që të hidhen në ajër njëkohësisht. Ideja pas kësaj iniciative ishte që të ndryshohet orbita e Tokës, si një metodë e pazakontë për të luftuar ngrohjen globale. Ky koncept për herë të parë është prezantuar…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 20 korrik feston ditëlindjen, këngëtari dhe kitaristi i njohur Carlos Santana, i lindur në vitin 1947, në Meksikë. Ai ka fituar tetë çmime ‘Grammy’, për albumin e tij ‘Supernatural’. Kënga e tij ‘Maria Maria’, në bashkëpunim me The Product G&B, u lansua në vitin 1999 dhe është një nga këngët më të…