Sonte zhvillohet ndeshja Kosovë – Slloveni

Ndeshja Slloveni – Kosovë e para e fazës së dytë të kualifikimeve për Euro 2020, mbahet sonte (26 shtator), duke filluar nga ora 20:20, në Maribor të Sllovenisë. Kapitenia e Kosovës, Leonora Demaj premton angazhim maksimal të hendbollisteve për paraqitje të denjë ndaj Sllovenisë e Gjermanisë, që janë kombëtare të nivelit të lartë. “Përgatitjet kanë…

Details

Filharmonia e Kosovës e gatshme për koncertet e radhës

Filharmonia e Kosovës sot (26 shtator) organizon konferencë për media, në lidhje me koncertin e hapjes së sezonit 2019/2020. Të pranishëm në konferencën e cila fillon në ora 13:00, në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë, do të jenë pianistja, Lule Elezi (soliste e koncertit të hapjes së sezonit), dirigjenti, Boian Videnoff (Drejtor artistik…

Details

“Mozaiku i jetës” në një ekspozitë të përbashkët

Tri artiste janë bashkuar për të hapur një ekspozitë të përbashkët, që përfshinë pjesë nga jeta e tyre. Ekspozita ‘Mozaiku i jetës’, nga artistet Shkurte Ramushi, Besjana Kryeziu dhe Leoneta Abdyli do të hapet më 28 shtator, në Tiranë. “Mozaiku i jetës” bashkon këto artiste, duke ndarë tregimet e tyre nëpërmes artit.  Njëra përfaqëson trashëgiminë…

Details

Java e Krenarisë “Për kon t’rreh zemra”

Edhe këtë vit në Prishtinë do të organizohet parada e krenarisë për të gjithë pjesëmarrësit dhe përkrahësit e komunitetit LGBTI organizuar ‘Centre for Equality and Liberty’. Ceremonia do të fillojë me 8 tetor, duke filluar nga ora 10:00, në Prishtinë. Java e Krenarisë do të adresojë çështje të gjendjes aktuale të personave LGBTI në shoqërinë…

Details

Aleanca Franceze sjell “Mjedisi dhe Ushqimi” në kuadër të “Javës së Diplomacisë Klimatike”

Nesër (26 shtator) me fillim nga ora 19:00 në ambientin e Aleancës Franceze në Prishtinë do të mbahet aktiviteteti i radhës në kuadër të “Javës së Diplomacisë Klimatike”. Shfaqja e filmit dhe debate mbi temën “Mjedisi dhe Ushqimi”, janë përmbajtja e këtij aktiviteti i cili fillon me dokumentarin “Fëmijët tanë do të na akuzojnë”, nga…

Details

Zhvillohen aktivitete të shumta të Shahut në Kosovë

Në kuadër të Javës Evropiane të Sportit, Federata e Shahut do të organizojë sot (25 shtator) një varg aktivitetesh në 5 qytete të Kosovës. Këto aktivitete do të përfshijnë një numër të konsiderueshëm të fëmijëve, rinisë, femrave, seniorëve dhe veteranëve. Kjo ngjarje do të organizohet në ambient të hapur, respektivisht nëpër qendra të qyteteve, ku…

Details

Ping- Pong në Termokiss

Ping-pongu është një sport ku dy ose katër lojtarë gjuajnë topin duke përdorur raketat, e cila zhvillohet në një tavolinë speciale të fortë, e ndarë me një mrezhë në mes. Gjatë lojës, lojtarët duhet të lejojnë që vetëm një herë topi të prek pjesën e tyre, nëse ai e prek dy herë, do të thotë…

Details

Mbahet trajnimi për menaxhimin e resurseve humane

Në kuadër të “Javës së diplomacisë së klimës”, nesër ( 25 shtator ), do të zhvillohet trajnimi 5 ditor, i cili ka për qëllim zhvillimin e aftësive më të rëndësishme dhe zbatimin e mjeteve që aplikohen në menaxhimin e burimeve njerëzore dhe sjelljes organizative brenda një ndërmarrjeje. Objektivat e trajnimit janë planifikimi strategjik gjatë procesit…

Details

Hapet në Kosovë Akademia “Coding Academy”

“Coding Academy” është programi që po prezantohet aktualisht në “Inovation Center Kosova”, në Prishtinë, përmes të të cilit, dashamirët e teknologjisë kanë rastin të njihen me risitë dhe mundësitë që sjell ky program për të rinjtë, për të transformuar karrierën e tyre dhe për të siguruar një të ardhme të suksesshme ndërkombëtare. Pas një viti…

Details