Sot po shënohet ‘Dita Botërore e Mjedisit’

Me shumë aktivitete, në Kosovë po shënohet sot ‘Dita Botërore e Mjedisit’, datë kjo që shënohet çdo 5 qershor me qëllim të ngritjes së vetëdijes së qytetarëve për të mbrojtur mjedisin. Një manifestim qendror po mbahet sot në parkun e Gërmisë, e organizuar nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor e mbështetur nga Programi i…

Details

Eskpozitë personale “Freeling” në Galerinë e Ministrisë së Kulturës

Nesër (6 qershor), nga ora 19:00, në Galerinë e Ministrisë së Kulturës do të bëhet hapja e ekspozitës “Freeling” e piktores, Lebibe Topalli-Shabani. Ekspozita “Freeling”, paraqet një artiste që tregon guxim, vendosmëri, forcë dhe jo vetëm. Kjo ekspozitë shërben edhe për të treguar barazinë e gjithanshme ndërmjet gjinive, mashkull-femër/burrë-grua. Ekspozita prej dhjetë pikturash të formateve…

Details

Me kontributin e të gjithëve i mirëmbajmë lumenjtë

Çdo ditë e më shumë jemi dëshmitarë të ndotjes së lumenjve me mbeturina të shumta, që janë duke shëmtuar resurset natyrore që ka vendi ynë. Prandaj, më 5 dhe 6 qershor, “Lets’do it Kosova”, në bashkëpunim me Lëvizjen Globale “River Cleanup” vazhdojnë me aktivitetet e tyre, për të pastruar gjithë Kosovën, kësaj radhe Ujëvarën e…

Details

Vazhdon edhe më tutje “Gara për Gjakovë të pastër!”

“Përfito nga ambienti i pastër, investime për lagjen, shkollën dhe qytetin tënd!” , kjo është motoja e  fushatës dedikuar mjedisit  e cila ka filluar më 20 mars dhe do të zgjasë deri më 5 qershor, e organizuar nga Komuna e Gjakovës e përkrahur edhe nga KRM Çabrati, BONEVET Gjakova, Green Art Center, Let’s Do It…

Details

“Prishtina Lexon” shpall sot lexuesin e vitit

Në kuadër të festivalit “Prishtina Lexon”, që synon nxitjen e kulturës së leximit, sot në kryeqyetet do të shpallet ‘Lexuesja e vitit 2019’ apo ‘Lexuesi i vitit 2019’. Festivali “Prishtina Lexon” po organizohet për të pestën herë me radhë, me fokus në ndërgjegjësimin social rreth rëndësisë së librit dhe ngritjen intelektuale të individit. Përveç leximit,…

Details

Festohet sot ‘1 Qershori – Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve’

‘Dita Ndërkombëtare të Fëmijëve -1 Qershori’, vë në pah gëzimin dhe harenë e të gjithë fëmijëve. Origjina e kësaj feste daton që nga viti 1925, kur përfaqësues nga vende të ndryshme të botës u takuan në Gjenevë të Zvicrës, për të mbajtur konferencën e parë botërore për mirëqenien e fëmijëve. “Dita Ndërkombëtare për Mbrojtjen e…

Details

Mbahet Festivali i Këngës për Fëmijë “Theranda Fest”

Nesër (1 qershor), në Palestren “13 Qershori” në Suharekë, nga ora 20:00, pritet të mbahet Festivali i Këngës për Fëmijë̈ “Theranda Fest”, i cili ka për qëllim zhvillimin e jetës kulturore dhe artistike. Organizatori i Festivalit, Artan Elshani, për radio KFOR-in dha informata shtesë, ku njoftoi se po mbahet  për të katërtin vit me radhë: …

Details