Personat me Down Sindrom pikturojnë për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore

Nesër më 12.07.2019 në ambientin “Hamam Gazi Mehmet Pasha” në Prizren, do të hapet “Ekspozita Artistike e Personave me Sindrom Down në Mbrotje të Trashëgimisë Kulturore”. Kjo ekspozitë vjen nga “Down Syndrome Kosova”, dega në Prizren si aktivitet përmbyllës i projektit “Art dhe Trashëgimi Kulturore Për Integrim Social Të Personave Me Sindromën Down’’. Lidhur me…

Regjisori Želimir Žilnik, nesër mban workshop në kuadër të programit multietnik ‘Kulturë për Ndryshim’

Nesër (12.07.19), në “Kino LUMBARDHI” në Prizrenm regjisori serb Želimir Žilnik, do të mbaj një punëtori publike dy ditore, ku do të diskutohen praktikat e tij dhe vështirësitë artistike. Gjatë kësaj punëtorie, në sesionin e dytë, ai do të shfaqë filmin e tij të fundit “Among the People: Life & Acting”, i cili përmban komentet…

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Popullsisë’

Data e sotme 11 Korrik, shënon ‘Ditën Botërore të Popullsisë’, e krijuar nga ‘Këshilli i Kombëve të Bashkuara’, në vitin 1989. Kjo ditë shenohet për të edukuar njerëzit për çështjet me interes, për të mobilizuar institucionet botërore, për të trajtuar problemet globale dhe për të festuar dhe përforcuar arritjet e njerëzimit. Sipas organizatës ndërkombëtare që…

Summer Workshop në AAB, për gjithë studentët dhe maturantët e interesuar

Fakulteti i Shkencave Kompjuterike i Kolegjit AAB edhe këtë vit organizon workshop për të gjithë maturantët dhe studentët që shprehin interesim të mësojnë për pajisjet teknologjike, kodim, robotikë, inteligjencë artificiale, sensorë të ndryshëm, etj. Trajnimet do të zhvillohen në Kolegjin AAB, nesër me datën 11 korrik 2019. Asistenti ligjërues në shkenca kompijuterike, Shkëlqim Miftari, për…

“Ngom Fest” fillon nesër

Nga data 11 deri më 14 korrik, qyteti i Prizrenit do të jetë nikoqir i edicionit të 9-të, të festivalit “Ngom Fest 2019”. Festivali do të mbahet në kalanë e qytetit të Prizrenit ku do të bëjë bashkë artistët vendor dhe të huaj. Në një prononcim për Radio KFOR-in, zëdhënësja për media e festivalit ‘Ngom’,…