Përmes donacioneve, KFOR-i po e dëshmon përkushtimin edhe në përmirësimin e mirëqenies së të gjitha komuniteteve në Kosovë

Krahas misionit që ka në Kosovë, qysh nga viti 1999-të, të ofrimit të një ambienti të qetë, të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjithë, misioni paqeruajtës i KFOR-i në Kosovë, po u del në ndihmë popullatës edhe përmes ndihmës së Ekipit Ushtarak dhe Civil (CIMIC) me projekte e donacione të ndryshme. CIMIC-u, përgjatë…

Dhjetori përmbyllet me shumëllojshmëri filmash

Ashtu siç edhe ka nisur, viti 2022 do të përmbyllet me filma të shumtë, që përmbushin preferencat e të gjithë shikuesve, për sa i përket zhanreve filmike apo kastës së aktorëve. Këto festa të fund vitit do të ju shijojnë më shumë me filma të jashtëzakonshëm, me protagonistë që ju i doni shumë, e të…

Të rejat javore në teknologji

Të rejat javore në teknologji, i fillojmë me telefonin që debuton në treg, në maj të vitit 2023. Është fjala për telefonin shumë të përfolur me ekran me palosje nga kompania Google. Telefoni vjen me ekran 5.79-inç të jashtëm dhe një ekran të madh 7.69-inç të brendshëm, me një dizajn të ngjashëm me Galaxy Z…

Këngët më të reja në Radio KFOR

Radio KFOR-i është kujdesur që t’sjellë tek ju muzikë të re edhe këtë fundjavë. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat mund ti dëgjoni nga sot, në Radio KFOR: Natti Natasha – To Esto Es Tuyo Altego – I Wanna…

Gripi sezonal dhe parandalimi i tij

Gripi sezonal është një infeksion akut viral, i cili përcillet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri, përmes stërpikave gjatë kollitjes ose teshtitjes si dhe në mënyrë indirekte me prekjen e objekteve të kontaminuara me virusin e gripit sezonal. Për të kuptuar se si qëndron situata e përgjithshme me gripin sezonal, Radio KFOR-i kontaktoi…

Librat më të lexuar gjatë vitit 2022

UNESCO vlerëson se 2.2 milionë tituj të rinj shtohen globalisht çdo vit. Librat dhe historitë që trajtojnë këta libra, përcjellin histori interesante, ngjarje fiktive por edhe të vërteta duke zgjeruar imagjinatën dhe njohuritë tona. Një nga faqet më të njohura në botë për shkarkimin dhe leximin e librave online ‘Goodreads’, ka vlerësuar se mbi 6.5…

Radio KFOR-i shpërblehet me mirënjohje nga festivali ndërkombëtar i kitarës “Vihuela Guitar Fest”

Festivali ndërkombëtar i kitarës “Vihuela Guitar Fest”, ka përmbyllur me sukses edicionin e tij të dhjetë me radhë. Festivali, që është strehë e artistëve të rinj vendor, që njëherit është edhe qëllim kryesor i festivalit në fjalë, ka dhuruar emocione të shumta me tinguj magjik nga tre kitaristët: Lekë Morina, Ehad Dula dhe Urim Maliqi.…

E gjithë vëmendja tek ndeshja Argjentinë – Kroaci

Fazat e çerekfinales në Kupën e Botës prodhuan momente sa gazmore dhe emocionuese, aq edhe të dhimbshme, siç duket kemi qenë dëshmitar të paraqitjes së fundit të lojtarit Cristiano Ronaldo, në këtë garë, pasi që Portugalia u mund nga Maroku, e kjo ishte edhe befasia e këtij viti. Në gjysmëfinale sot (13.12.22), do të përballen…