CIMIC-u bashkë me Prishtina Dog Shelter, përuruan një strehimore të qenve endacak

Ekipi Ushtarak dhe Civil (CIMIC) i KFOR-it me datën (30.01.24), përuruar në Graçanicë një strehimore të re Prishtina Dog Shelter, për qentë endacak. Për t’ju siguruar shtëpi të përhershme qenve endacak, përfaqësuesit e CIMIC-ut së bashku me Prishtina Dog Shelter, nënshkruan një memorandum bashkëpunimi për rinovimin e strehimores së qenve. Hapjen e ceremonisë e bëri…

Premierat e filmave që filmdashësit i presin me padurim gjatë 2024-ës

Nga pjesa e dytë e adaptimit të romanit fantastiko-shkencor ‘Dune’, e deri te komedia e filmit  ‘Deadpool 3’, pastaj filmi ‘Gladiator’, filmdashësit sivjet presin kryesisht vazhdime të hit-filmave nga Hollywood-i. Kompania e njohur amerikane e shpërndarjes së biletave të filmit Fandango, ka publikuar një listë të filmave të cilët priten të publikohen në vitin 2024.…

Sonte luhen dy ndeshje në La Liga

Ndeshja e cila do të hapë mbrëmjen e sotme (31.01.24), që do të jetë e vlefshme për xhiron e 22-të në La Liga, është ndërmjet Barcelonës dhe Osasuna’s.  Kjo ndeshje do të zhvillohet në stadiumin olimpik “Lluis Companys”, duke filluar nga ora 19:00. Vlen të përmendim se Skuadra e Xavit, renditet në vendin e katërt…

Frymëzoni zemrën tuaj me art

“Gjërat e mëdha realizohen nga një sërë gjërash të vogla e të bashkuara”,  kështu ka thënë piktori Vincent Van Gogh, i cili është ndër figurat më të njohura dhe më me ndikim në historinë e artit perëndimor. E të bërit art, është ndjenja që mund ta përshkoi secilin prej nesh, tek e fundit jo të…

Ciceroni kulturor

Në ditët e fundit të janarit dhe ditët e para të shkurtit, vendi ynë do të jetë nikoqir i shumë ngjarjeve kulturore, ku të gjithë ne, mund ti ndjekim nga afër e Radio KFOR-i ju sjellë disa nga këto ngjarje kulturore: – Nesër, më 31 janar, nga ora 19:00, në kuadër të projektit “Stories We…

Siguria kibernetike vazhdon të jetë sfiduese

Me shumë gjasë keni dëgjuar për “kërcënimet kibernetike” dhe për rreziqet e shumta që mund të sjellë ekspozimi i secilit nga ne në rrjete sociale, duke komprometuar privatësinë tonë. Prandaj ekspertët e fushës përkatëse, nënvizojnë që në botën e sotme kibernetike, askush nuk është i sigurt. Kërcënimi kibernetik është mundësia e një përpjekjeje keqdashëse, përmes…

IQ² Brain Traning nga muaji mars edhe në Ferizaj

Programi stimulues i inteligjencës “IQ n’fuqi”, dedikuar inteligjencës së fëmijëve nga mosha 3-15 vjeç, pas një suksesi të shkëlqyeshëm, nga muaji mars do të jetë edhe në Ferizaj. Psikologe Phd. Msc, Dafina Prokshi, për Radio KFOR-in, tregoi për qëllimin e këtij projekti të veçantë, i pari i këtij lloji në Kosovë: “Nisur nga fakti që…

Vend i lirë pune në KFOR, për pozitën Administrator Fiskal

Shtabi i Përgjithshëm i KFOR-it, me seli në Film City në Prishtinë, ka hapur një vend të ri pune, për pozitën Administrator Fiskal. Kërkesat thelbësore për arsimim, përvojë pune dhe aftësi për këtë pozitë janë: Diplomë universitare në Administrim Biznesi, Financa, Kontabilitet ose fusha të ngjashme me Ekonomi. Minimum 6 vjet përvojë pune me operime…

Fakte interesante…

Meqë bota është e mbushur me vende e gjëra interesante, në vijim ju njohim me disa prej tyre, të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: – Në botë ka aq shumë milingona, saqë pesha e tyre e përbashkët është aq e madhe sa do të peshonin të gjithë njerëzit bashkë. – Aktorëve u…