Sot kujtohen personat e zhdukur me forcë

Data e sotme, 30 gushti, i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të të Zhdukurve me Forcë”. Në këtë ditë, shoqëritë nga e gjithë bota kujtojnë dhe shprehin solidaritetin ndaj atyre që janë zhdukur me force dhe shprehin mbështetje për familjet e viktimave që janë përballur me tragjedi të tilla. “Dita Ndërkombëtare e të Zhdukurve…

Rëndësia e trajtimit të shëndetit mendor

Sëmundjet mendore prekin miliona njerëz në çdo pjesë të botës, por fatmirësisht ato janë të parandalueshme dhe shëruese. Kur jemi duke luftuar me shëndetin mendor, mund të ndërmarrim hapa të cilët na ndihmojnë të dalim nga kjo gjendje, duke u hapur dhe biseduar me miq, anëtarë të familjes si dhe mbi të gjitha duke kërkuar…

Vazhdojnë kualifikimet për Ligën e Kampionëve

Rikthehet aksioni në Ligën e Kampionëve me disa ndeshje shumë interesante. Sonte (29.08.23), me fillim nga ora 21:00, do të luhen ndeshjet e rikthimit në kuadër të kualifikimeve për një prej garave më prestigjioze të sportit në botë. Galatasaray e pret në RAMS Park Stadium ekipin Molde nga Norvegjia, me të cilin u përball javën…

Një botë pa rrezikun e armëve bërthamore

Çdo vit me datën 29 gusht, shënohet ‘Dita Ndërkombëtare Kundër Testeve Bërthamore’ e cila ka si qëllim rritjen e ndërgjegjësimit ndërkombëtar për rrezikun që paraqesin testet bërthamore për paqen dhe sigurinë globale. Mirëpo, rrugëtimi drejt ndalimit të plotë të testimeve bërthamore nuk është pa sfida. Disa vende,  ende i kanë interesat e tyre të mbrojtjes…

Shënohet sot ‘Dita e Reklamave në Radio’

Njerëzit parapëlqejnë të dëgjojnë muzikë, posaçërisht derisa vozisin dhe këtë ua ofrojnë radio stacionet e ndryshme. Por, shpesh ndodh që duhet të prisni për të dëgjuar këngën tuaj të preferuar, derisa të transmetohen reklama të ndryshme në radiostacionin që jeni duke e dëgjuar. E pikërisht sot (28 gusht), shënohet ‘Dita e Reklamave në Radio’, e…

Ciceroni kulturor

Vendi ynë po vazhdon që të jetë nikoqir i shumë ngjarjeve kulturore. E të gjithë ju që jeni duke menduar se si apo ku t’i kaloni pasditet në ditët në vazhdim, Radio KFOR-i ju njeh me disa prej ngjarjeve kulturore që do të organizohen në vendin tonë. Ka qenë data 14 gusht, kur ka filluar…

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në fushën e teknologjisë e fillojmë me kompaninë Realme, e cila për të kremtuar 5 vjetorin e debutimi në treg, prezanton telefonin e ri të emëruar ‘GT5’. Përveç një versioni bazik, nga kompania do të kemi edhe një version Pro, mirëpo i njëjti do të dalë në treg më vonë gjatë këtij vitit.…

Filmat premierë të javës së ardhshme

Muaji gusht do të përmbyllet me filma premierë shumë interesant, me aktorë të dëshmuar të Hollywood-it dhe histori, në të cilat shumica prej jush do të gjeni ndonjë copëz, që karakterizon jetën tuaj personale. Në listën e mëposhtme mund të gjeni titujt dhe datat e publikimit të tyre: Filmi ‘Deltopia’ – Data e publikimit: 29…

Këngët premierë në Radio KFOR

Edhe këtë javë, e premtja vjen me këngë të reja, ku redaktorët e muzikës janë kujdesur që këto premiera botërore t’i ketë edhe Radio KFOR-i. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni disa nga këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat mund t’i dëgjoni nga sot në…