Nora Gjakova trimfon në garat e xhudos

Turneu ‘Grand Slam Abu Dhabi’ në xhudo, i ka sjellur fitore të madhe xhudistes Nora Gjakova, e cila në këtë garë ka triumfuar duke mundur xhudisten Anastasiia Konkina në kategorinë -57 kilogramë, që e bëri atë fituese të medaljes së artë. Garat janë zhvilluar në Abu Dhabi ndërsa Nora për të arritur tek medalja e…

Vazhdojnë aktivitetet “Dhuna nuk arsyetohet”

Më 23 tetor në Prishtinë filloi fushata “Dhuna nuk arsyetohet”, e organizuar nga Sektori për Parandalimin e Dhunës në Familje në Drejtorinë  e Policisë në Bashkësi dhe Preventivë, e mbështetur nga OSBE-ja. Fushata në fjalë realizohet në qiell të hapur në  tetë rajone të Policisë, si në: Prishtinë, Gjakovë, Gjilan, Prizren, Pejë, Ferizaj si dhe…

Ligjeratë për ndërgjegjësimin kundër kancerit të gjirit

Në vazhdën e aktiviteteve të njëpasnjëshme që po organizohen gjatë muajit të luftës kundër kancerit të gjirit, nesër (27.10.2018) në Qendrën e Kulturës në Ferizaj, do të mbahet një ligjeratë për ndërgjegjësimin e popullatës rreth kësaj sëmundjeje. Ligjërues do të jenë: mjeku obstetër- gjinekologu Dardan Baftiu dhe nutricionistja e njohur Diola Dosti Baftiu, ndërsa rreth…

Filmi kosovar i More Raçës drejt çmimit OSCAR

Kinematografia kosovare çdo ditë po gëzon suksese të mëdha në Industrinë e filmit në botë, duke u vlerësuar nga kritikët më profesional botëror të festivaleve më prestigjioze ndërkombëtare. Së fundmi, filmi “Ajo”i regjisores së talentuar, More Raça, është futur në konkurrencë zyrtare në festivalin garues për  çmimin ‘OSCAR’, në “AFI Fest”, i cili mbahet në…

“Kosova Kamerfest 2018” po i vazhdon koncertet e larmishme

Dashamirët e muzikës kamertale këto ditë po e shfrytëzojnë rastin të shijojnë vepra të bukura të muzikës klasike, përmes edicionit të 19-të të festivalit ndërkombëtar të muzikës kamertale “Kosova Kamerfest 2018”, i cili po mbahet në Prishtinë. Në një pjesë të intervistës që koordinatori i këtij festivali, Taulant Rruci i ka dhënë Radio KFOR-it, ka…