Dita e sotme synon të gjallërojë vullnetarizmin

Asambleja e Kombeve të Bashkuara në vitin 1985, vendosi që datën e sotme, 5 dhjetorin, të ia dedikojë vullnetarëve, prandaj sot, shënohet ‘Dita Ndërkombëtare të Vullnetarëve për Zhvillimin Ekonomik dhe Social’, e njohur ndryshe edhe si ‘Ditë Ndërkombëtare e Vullnetarizmit’. Çdo akt vullnetarizmi është një akt dashamirësie. Është një gjest paqeje dhe vullneti të mirë.…

Dhjetori dhe filmat premierë

Kishim menduar që nëntori që tashmë e kemi lënë pas, do të ishte muaji më i pasur me filma premierë, por paskemi gabuar. Bëhuni gati filmdashës, për filma të shumtë e mjaft interesant që do të dalin nëpër kinema gjatë javës që vjen, të cilët do të ju mallëngjejnë me histori të jashtëzakonshme, të tjerë…

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Bankave’

Duke njohur rolin e rëndësishëm të sistemeve bankare të cilat ndikojnë në përmirësimin e standardeve të jetesës,  Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, më 19 dhjetor të vitit 2019, miratoi rezolutën 74/245, duke përcaktuar 4 dhjetorin, ‘Ditë Ndërkombëtare të Bankave’. Bankat luajnë rol të vlefshëm gjatë krizave financiare të një vendi, kur sektori privat…

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore e nisim me më të rejat që na vijnë për telefonin e ri One Plus 11. I njohur më parë si 11 Pro, tani One Plus 11, pritet të jetë në dispozicion me ngjyrat, e zezë-mat dhe e gjelbër me shkëlqim dhe i njëjti do të vijë me Snapdragon 8 Gen 2. One…

Këngët më të reja në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i është kujdesur që t’sjellë tek ju këngët premierë. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët e publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat nga sot, mund ti dëgjoni në Radio KFOR: PNAU & Troye Sivan – You Know What I Need Now…