Nesër fillon ‘Festivali i 1-rë Ndërkombëtar i Filmit Sportiv – Prishtina 2020’

Për herë të parë në Kosovë, nga data 10 deri më 12 tetor, mbahet “Festivali Ndërkombëtar i Filmit Sportiv “Prishtina 2020”, nën organizimin e Komitetit Olimpik të Kosovës. Për të mësuar më shumë rreth këtij festivali, Radio KFOR-i, intervistoi Presidentin e Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasanin, i cili theksoi: “Më 10 tetor është hapja…

Gazetarja që luftoi me ‘CoViD-19’: Ruani mantel bardhët, jeta e tyre është në dorën tuaj

Tetori, është muaji i 8-ti me radhë në përballje me pandeminë ‘CoViD-19’ në Kosovë.  Të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik tregojnë se numri i të infektuarve me këtë virus, tanimë ka kaluar 16-mijëshin, andaj në vazhdimësi po bëhet thirrje për respektim të masave anti-CoViD. Ballafaqimi me këtë virus nuk është i lehtë, thotë…

‘COVID-19’ sfidoi edhe ekipet mjekësore

Paraqitja e ‘COVID-19’ shkaktoi kaos, frikë dhe humbje jetësh, por falë stafit mjekësor në vendin tonë, mirëpo edhe në shumë vende të botës, situata e krijuar filloi të zbutet dhe të përmirësohet. Se ballafaqimet e stafit mjekësor kanë qenë të shumta, këtë gjë e pohon edhe specialisti i pulmologjisë, Dr. Besim Morina, i cili për…

Kino ABC ka filluar me shfaqje të filmave

Kino ABC tashmë ka filluar me shfajqe të filmave premierë, për të gjithë artdashësit. Nesër më 08 tetor, nga ora 20:00, në Kino ABC, në Prishtinë, shfaqet filmi i animuar ‘Mulan’, në regji të Tony Bancroft dhe Barry Cook. Për dashamirët e komedisë, po nesër (08 tetor), në 2 termine, nga ora 16:00 dhe 18:00,…

A është e dëmshme bartja e maskës?

Që nga shfaqja e pandemisë ‘COVID-19’, njerëzit janë të detyruar të mbajnë maska dhe aftësia për të marrë frymë normalisht është bërë një shqetësim i zakonshëm. Shumë njerëz kanë raportuar disa efekte anësore të pakëndshme të bartjes së maskës, të tilla si ankthi, dhimbje koke, konfuzion dhe lodhje.  Por, cila është e vërteta rreth këtij…