Pranvera Hyseni, fiton çmimin “Michael D. Reynolds”

Themeluesja dhe drejtoresha e “Astronomy Outreach of Kosovo”, Pranvera Hyseni, në sirtarin e  sukseseve të saja ka shtuar edhe çmimin “Michael D. Reynolds”, që i është dhuruar nga Organizata Ndërkombëtare e Vëzhguesve Hënorë dhe Planetarë. Në një intervistë për Radio KFOR-in, znj Hyseni, thotë se çmimi i fituar e ka bërë të ndjehet e privilegjuar…

Kafshët endacake në Kosovë, ende pa mbrojtje adekuate

Kafshët endacake në vend po vazhdojnë të përballen me probleme të shumta, duke rrezikuar shëndetin e tyre nga uria, strehimi dhe pa mbrojtjen e duhur. Në Kosovë në vitin 2005, është miratuar ‘Ligji Për Përkujdesjen ndaj Kafshëve’, ku me këtë ligj rregullohet mbajtja, kujdesi, strehimi, mbarështimi, transportimi dhe çështje të tjera të lidhura me përkujdesjen…

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Doganave”

Historiku i “Ditës Ndërkombëtare të Doganave” zanafillën e ka tek “Këshilli i Bashkëpunimit Doganor”, i cili u mbajt më 15 dhjetor të vitit 1950, në Bruksel. Shënimi i kësaj dite filloi dy vite më vonë, më 4 nëntor, të vitit 1952. Për tu bërë një “Organizatë Ndërqeveritare Globale”, “Këshilli i Bashkëpunimit Doganor” u miratua si…

Rritet numri i të infektuarve me CoViD-19

Së fundmi, në Kosovë, është shënuar një rritje e të infektuarve dhe hospitalizuarve me CoViD-19. Në njoftimin e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik është bërë e ditur se vetëm gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar edhe 392 raste pozitive me CoViD, shifra këto sipas tyre mjaft shqetësuese. Për të mësuar se si…

Të rejat teknologjike, të javës që po e lëmë pas

Lajmi më i “bukur” teknologjik i javës, patjetër që është tërheqja e WhatsApp nga ndryshimi i politikave të reja të privatësisë, gjë që kishte vënë në dyshime gjithë përdoruesit e këtij aplikacioni. Në një njoftim nga, WhatsApp, thuhet se ‘Ndryshimi i paraparë ka shkaktuar shumë konfuzion dhe keqinformim dhe për këtë kemi vendosur ta shtyjmë…

Premierat e filmave për javën e ardhshme

Është një listë e gjatë filmash që do të publikohen javën e ardhshme, filma këta me tematika të ndryshme, të zhanreve komedi, aksion, fantastikë-shkencorë, dramë, etj. Më poshtë lajmit mund të gjeni listën e plotë të filmave që pritet të shfaqen premierë në kinematë në SHBA, gjatë javës së ardhme: Filmi ‘Wrong Turn” – Data…

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Edukimit’

Çdo vit, më 24 janar, shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Edukimit’, me qëllim të vënies në pah të rolit që arsimimi ka në sjelljen e paqes globale dhe zhvillimit të qëndrueshëm. Në këtë ditë, ku ndër të tjerash theksohet edhe roli i arsimimit në luftimin e analfabetizmit, Radio KFOR-i ka kontaktuar mësuesen në SHFMU, “Daut Bogujevci”,…

Karriera e bujshme e këngëtares, Gwen Stefani

Këngëtarja, Gwen Stefani, ka lindur më 3 tetor, të vitit 1969, në Orange County të Kalifornisë. Ajo ka ka një motër të quajtur Jill dhe dy vëllezër Eric dhe Todd. Si vajzë e re, Gwen, kishte filluar punën si  pastruese e dyshemeve në një lokal, ndërsa karriera e saj e këndimit filloi në vitin 1986,…