Dita e sotme vlerëson punën e humanistëve

19 gushti, është një ditë që vë në pah vlerat e humanistëve në mbarë botën, frymëzimet dhe  veprimet e tyre të dobishme dhe ndryshimet pozitive që ata i bëjnë dhe i gëzojnë të tjerët. Sot, e gjithë bota shënon ‘Ditën Botërore të Humanizmit’, në të cilën hapen diskutime për bamirësi dhe se si të ndihmojmë…

Premierat muzikore në Radio KFOR

Muzika krijon lidhje dhe ndërthurje midis individëve. Duke ndarë shije të përbashkëta por edhe të ndryshme muzikore, njerëzit ndjehen më afër njëri-tjetrit dhe ndërtojnë lidhje më të thella. E Radio KFOR-i, sikurse çdo të premte edhe sot, ju sjell titujt e disa nga premierave muzikore botërore, me të cilat është pasuruar sot fonoteka jonë: Bethany…

Ballkani sot përballet me Lincolnin

Sot (17.08.23), është orari i zhvillimit të ndeshjes së dytë, të raundit të tretë kualifikues në Ligën e Konferencës mes Ballkanit dhe Lincoln Red Imps nga Gjibraltari. Pas fitores në ndeshjen e parë në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë me rezultat 2-0, tani është radha për ndeshjen kthyese. Takimi i sotëm është paraparë të fillojë…

Aktivitetet kulturore shumetnike, ndihmojnë në forcimin e harmonisë ndëretnike

Aktivitetet multietnike në Kosovë, janë të rëndësishme dhe ndihmojnë në ndërtimin e një shoqërie të përbashkët dhe të qëndrueshme. Shumë organizata dhe projekte synojnë të ndihmojnë në përmirësimin e dialogut dhe bashkëjetesës ndëretnike si dhe të promovojnë mirëkuptimin dhe bashkëpunimin midis komuniteteve të ndryshme, të cilat jetojnë në Kosovë. Lidhur me organizimin e këtyre aktiviteteve…

‘Prishtina Music Conference’ shpalos temën e edicionit të tretë, rikthehet me 3 – 4 nëntor

‘Prishtina Music Conference’ (PMC), është një ngjarje dyditore që do të mbahet më 3 dhe 4 nëntor, në Kino Armata në Prishtinë. PMC është një platformë edukative që ofron mundësi rrjetëzimi, promovimi dhe frymëzimi për artistët përmes shfaqjeve, diskutimeve në panel, prezantimeve, ekspozitave, seminareve dhe masterklasave. Konferenca e këtij viti do të ketë deri në…

Librat që mund ti lexoni gjatë kësaj vere

Vera, është koha e përsosur për të lëshuar veten në aventurën e leximit. Me diellin e ngrohtë që ndriçon faqet e librave dhe bregdetin e qetë që na thërret për të zgjeruar horizontet e mendjes, ky është momenti për të zgjedhur librin e duhur për stinën e verës. Radio KFOR-i iu sjell disa prej librave…

Dita e sotme i dedikohet artit të bukurshkrimeve

Kaligrafia njihet si art në formë të shkruar. Sot (16.08.23), shënohet ‘Dita e Kaligrafisë’, dorëshkrime këto të bukura dhe të veçanta, të cilat përdoren në shumë koncepte dizajni, për reklamime dhe promovime. Kaligrafia ka ekzistuar për një kohë të gjatë dhe ka qenë një formë arti domethënëse, që shënon pika thelbësore në historinë e njerëzimit.…

Qëndroni të hidratuar gjatë ditëve të nxehta

Në muajt e verës, ekspozimi i zgjatur në diell kërkon marrjen e lëngjeve shtesë, sepse një nga pasojat e valës së të nxehtit, është dehidratimi. Prandaj, për funksionimin e duhur të organizmit, konsumi i ujit është vendimtar. Megjithatë, përveç marrjes optimale të ujit në ditët e nxehta të verës, qëndrimi i hidratuar ju ndihmon gjithashtu.…