Aktivitete të shumta kulturore edhe këtë javë

Çdo ditë kemi mundësi të shijojmë teatër, shfaqje filmash, evente muzikore dhe galeri arti. Ngjarje të ndryshme kulturore po vazhdojnë të mbahen edhe këtë javë në vendin tonë. Për fansat e skenës dhe teatrit sot (03.11.22), në teatrin “Faruk Begolli” të Universitetit AAB, do të jepet shfaqja “Bretkosa”. Një projekt me regji të Burbuqe Berishës,…

Vazhdon vaksinimi kundër gripit sezonal

Vaksinimi kundër gripit sezonal, ka filluar më 31 tetor dhe Ministria e Shëndetësisë (MSh) dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) u bëjnë thirrje të interesuarve, sidomos personave më të moshuar dhe personave me sëmundje kronike, që të vaksinohen për t’u mbrojtur nga gripi sezonal. Mjekët rekomandojnë po ashtu që të gjithë personat…

Situata aktuale me COVID-19, në Kosovë

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë (MSh) dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK-së), në vendin tonë po vazhdojmë të kemi një situatë të menaxhueshme me pandeminë CoViD-19. Përgjatë 24 orëve të fundit, nga të dhënat e publikuara nga IKShPK-ja, nuk është regjistruar asnjë rast i vdekjes nga CoViD-19, ndërsa nga 102 persona të testuar…

KFOR-i dhuroi pajisje për zjarrfikësit në Junik

Pjesëtarët paqeruajtës të KFOR-it, përveç ruajtjes së paqes dhe sigurisë, ata përmes donacioneve të ndryshme po vazhdojnë të mbështesin popullatën vendase. Të hënën (31.11.22), CIMIC-u (Bashkëpunimi Civil-Ushtarak) i KFOR-it, dhuroi një donacion, pajisje të ndryshme në përkrahje të zjarrfikësve në Junik, si: çanta (pompa) shpinore për fikjen e zjarreve fushore dhe malore, xhaketa, pantallona shiu…

Veganët sot kremtojnë ditën e tyre

‘Dita Botërore e Veganëve’, për herë të parë filloi të shënohej në Angli, që nga viti 1994, nga aktivistja vegane për të drejtat e kafshëve, znj. Louise Wallis. Si përfaqësuese e komunitetit vegan, Znj. Wallis, kishte për qëllim që njerëzit të ndjekin një dietë vegane, për shkak të përfitimeve shëndetësore por edhe për të mbrojtur…