Main News

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 3 korrik, të vitit 1967, në lokalin “Speakeasy” në Londër, grupi The Monkees, organizuan një festë private e cila bëri shumë bujë, sepse ishin të pranishëm, John Lennon, George Harrison, Paul McCartney, Dusty Springfield, Eric Clapton, Lulu dhe të gjithë anëtarët e grupeve Manfred Mann, The Who dhe Procol Harum. – Në këtë…

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore të informacioneve të reja teknologjike, këtë herë e nisim me kompaninë Apple, nga e cila kemi kuptuar se pajisjet e reja ‘Pro’, të iPhone, do të vinë me ekranet që rrinë ndezur gjithmonë. Këtë veçori e kemi të njohur nga  ‘Apple Watch Series 7’. E tash edhe ‘iPhone 14 Pro’ dhe ‘Pro Max’,…

Javë e pasur me filma të llojllojshëm

Nga filma premierë romantik, aksion e deri tek ata të zhanrit dramë e komedi, do ta përshkojnë javën e ardhshme. Në vijim listojmë datat e publikimit të tyre si dhe titujt e tyre:   Filmi ‘Hello, Goodbye and Everything In Between’ – Data e publikimit: 06 korrik Filmi ‘Girl in the Picture’ – Data e…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Më 2 korrik, të vitit 1966, Frank Sinatra zuri vendin e parë në tabelën e këngëve amerikane me “Strangers InThe Night”, e cila ishte krijuar për filmin ‘A Man Could Get Killed’. – Në këtë datë, por të vitit 1981, u publikua albumi i katër “Foreigner 4”, nga grupi Foreigner.  Albumi përfshinte këngët hite, si:…

Kooperativat ndërtojnë një botë më të mirë

‘Dita Ndërkombëtare e Kooperativave’, kremtohet çdo vit të shtunën e parë të muajit korrik. Qëllimi i shënimit të kësaj dite, është rritja e ndërgjegjësimit rreth kooperativave dhe promovimi i ideve të lëvizjes për solidaritetin ndërkombëtar, efikasitetin ekonomik, barazinë dhe paqen botërore. Këtë vit ‘Dita Botërore e Kooperativave’, shënohet me temën “Kooperativat ndërtojnë një botë më…

Këngët premierë në Radio KFOR

Radio KFOR-i edhe këtë fundjavë ju njeh me këngët më të reja, që janë lansuar premierë. Do të veçojmë bashkëpunimin e Elvana Gjatës me Dhurata Dorën, këngën e titulluar ‘Gajde’. Ka pasur edhe bashkëpunime të tjera, siç ishte edhe kënga më e re nga Tayna dhe Azet, si dhe Ledri Vula dhe Adrian Bujupi. Më…

Gjeni freskinë tuaj verore

Janë të shumta aktivitetet që mund të kryhen gjatë pushimeve verore, për të ikur nga vapa verore. Shumë njerëz mendojnë se të shkosh në mal, është zgjidhje e duhur për të përmbushur kohën e pushimeve dhe për tu relaksuar. Shkuarja në mal, përveç argëtimit dhe shëndetit për trupin, mund të jetë edhe një zgjidhje për…

Roli i asteroideve në sistemin tonë diellor

Sot (30 qershor), të gjithë do ta kthejmë vëmendjen kah bota qiellore, për të shënuar ‘Ditën Botërore të Asteroideve’, me qëllim të edukimit të publikut për rëndësinë e asteroideve, rolin e tyre në formimin e sistemit tonë diellor, ndikimin e tyre në burimet hapësinore dhe rëndësinë e mbrojtjes së planetit tonë. Kujtojmë që ‘Dita Botërore…