Kujdesi ndaj lëkurës gjatë stinës së verës

Të jesh jashtë duke shijuar motin e ngrohtë, është një nga pjesët më të mira të këtij sezoni. Megjithatë, nëse nuk e mbroni lëkurën tuaj nga dielli, mund të përfundoni duke u djegur. Përveç djegies nga dielli, ekspozimi i tepërt në diell mund të shkaktojë edhe dëmtime të pakthyeshme në lëkurë, përfshirë njollat e errëta…

Të reja javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji e fillojmë me të rejat nga kompania Samsung. Javën që po e lëmë pas, kanë rrjedhur fotografi të dizajnit të Samsung Galaxy S23 FE, që do të lasohet së shpejtoi. Telefoni i ri i Samsung, pritet që të jetë pasardhës i modelit Galaxy S21 FE dhe në bazë të fotografive që…

Premierat muzikore në Radio KFOR

Të gjithë artistët, përfshirë këngëtarë, kompozitorë apo producentë, përveç aftësisë së tyre në realizim këngësh, kanë edhe strategjitë e tyre se në cilën sezonë, cilën këngë duhet plasuar. Në verë, kryesisht publikohen këngë më ritmike, derisa në stinë të tjera plasohen balada apo këngë më melankolike, nga rryma të ndryshme muzikore. Sot, si çdo të…

Sot fillon “Beer and Wine Festival”

‘Dita Ndërkombëtare e Birrës’ çdo vit festohet në të premten e parë, të muaji gusht, e themeluar në vitin 2007, në Kaliforni nga Jesse Avshalomov. Për nder të kësaj dite, sot fillon festivali “Beer and Wine”. Festivali në fjalë, këtë vit do të mbahet për tri ditë rresht, nga data 4 gusht deri më 6…

Ciceroni kulturor

Muaji gusht, qysh në ditët e para, po shfaqet shumë premtues për të qenë një nga muajt më të paharruar, për sa i përket aktiviteteve të shumta që do të mbahen në vendin tonë. Duke filluar nga nesër, 4 gusht, Prizreni do të jetë qendra e filmit, pasi mirëpret edicionin e 22-të të “Festivalit Ndërkombëtar…

Fruta verore dhe efektet e tyre në shëndetin e tonë

Gjatë stinës së verës, konsumimi i frutave të mbushur me vitamina e minerale, është një mënyrë e shkëlqyer për të qëndruar të freskët përgjatë temperaturave të larta. Më poshtë mund të njiheni se çfarë fruta preferohen të konsumohen përgjatë stinës së verës: Shalqiri: është mbi 90% ujë, duke e bërë atë tepër hidratues. Është gjithashtu…

‘Muaji i Paqes’ na inkurajon të jemi më të mirë me njëri-tjetrin, për një botë më paqësore

Muaji gusht, ndryshe njihet edhe si ‘Muaji i Paqes’ dhe është një periudhë që na fton të reflektojmë mbi rëndësinë e paqes dhe të njohim ndikimin e saj në jetën tonë individuale dhe shoqërore. Në këtë kohë të veçantë, njerëzit në të gjithë botën angazhohen në fushata dhe ngjarje që promovojnë harmoninë, tolerancën dhe bashkëpunimin…