Bukuritë magjepsëse të Kosovës

Secili vend i botës shquhet për ndonjë veçori që e karakterizon, si për nga tradita, kultura apo bukuritë natyrore që kanë. Edhe Kosova, megjithëse ka një sipërfaqe të vogël, ajo ka përbërje të llojllojshme gjeologjike me shkëmbinj, prej kohërave më të vjetra e deri në epokën më të re gjeologjike. Ndër to, padyshim që veçohen…

KFOR-i gjithmonë në ndihmë të popullatës edhe në kohë pandemie

KFOR-i vazhdimisht po i përkrah projektet të cilat organizohen nga CIMIC-u (Bashkëpunimi Civilo-Ushtarak) dhe LMT (Ekipi Monitorues për Mbikëqyrje) për t’i ndihmuar dhe mbështetur banorët e Kosovës. Shembulli i fundit është dhurimi i shtretërve dhe veshjeve për 10 strehimoret lokale në Kosovë. Përveç këtij projekti, janë edhe shumë projekte të tjera që janë në pritje…

‘Cosmopolis’ në Radio KFOR – emision që sjellë informacionet më të reja nga bota filmike

Damon, Samuel Jackson apo Tom Cruise nuk kanë fituar asnjëherë çmimin ‘Oscar’, edhe pse kanë aktruar në filmat e cilësuar si më të mirët. Emisioni javor ‘Cosmopolis’ në Radio KFOR, përveç që sjellë informacionet më të reja nga bota filmike do të ju informojë me detaje dhe informacione interesante nga kinematografia vendore dhe botërore. Emisioni…

Trendet e veshjeve të verës 2020, të guximshme dhe praktike

Nga detajet sportive deri tek kombinimet me ngjyra të forta, prerjet jo të zakonshme të veshjeve dhe kombinimet shumë-ngjyrëshe karakterizojnë trendet e veshjeve të verës së këtij viti. Shtëpitë më të mëdha të modës kanë siç janë: Valentino, Fendi, Burberry, Gucci, Dior e shumë të tjerë kanë prezantuar koleksionet dhe trendet e veshjeve për sezonën…

Pas shpalljes së fituesve të garës ‘Best Pitch’, muajin e ardhshëm fillon festivali ‘PriFest’

‘PriFest’ ka mbajtur online edicionin e 12-të të ‘PriForum’, gjatë fundjavës, duke organizuar shumë aktivitete, panel diskutimesh, workshope dhe seanca me ekspertë të ndryshëm. Po ashtu, është mbajtur edhe gara ‘Best Pitch’ në zoom, para jurisë ndërkombëtare, si: Linda Beath, eksperte finance dhe koproduksioni nga Kanada, Wendy Bernfeld, VOD eksperte nga Holanda dhe Danijel Hocevar,…

Nga MSH bëjnë thirrje ‘Mos bini pre e recetave mjekësore që po shpërndahen në rrjete sociale për ‘Covid -19’

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar në lidhje me shpërndarjen në rrjete sociale të disa ‘recetave’, kinse për trajtimin e personave të prekur me ‘Covid – 19’. Me anë të një njoftimi për media, kjo Ministri u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos bien pre e publikimeve të tilla, ku thuhet: “Jemi dëshmitarë që së…