Gripi sezonal dhe parandalimi i tij

Gripi sezonal është një infeksion akut viral, i cili përcillet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri, përmes stërpikave gjatë kollitjes ose teshtitjes si dhe në mënyrë indirekte me prekjen e objekteve të kontaminuara me virusin e gripit sezonal. Për të kuptuar se si qëndron situata e përgjithshme me gripin sezonal, Radio KFOR-i kontaktoi…

Librat më të lexuar gjatë vitit 2022

UNESCO vlerëson se 2.2 milionë tituj të rinj shtohen globalisht çdo vit. Librat dhe historitë që trajtojnë këta libra, përcjellin histori interesante, ngjarje fiktive por edhe të vërteta duke zgjeruar imagjinatën dhe njohuritë tona. Një nga faqet më të njohura në botë për shkarkimin dhe leximin e librave online ‘Goodreads’, ka vlerësuar se mbi 6.5…

Radio KFOR-i shpërblehet me mirënjohje nga festivali ndërkombëtar i kitarës “Vihuela Guitar Fest”

Festivali ndërkombëtar i kitarës “Vihuela Guitar Fest”, ka përmbyllur me sukses edicionin e tij të dhjetë me radhë. Festivali, që është strehë e artistëve të rinj vendor, që njëherit është edhe qëllim kryesor i festivalit në fjalë, ka dhuruar emocione të shumta me tinguj magjik nga tre kitaristët: Lekë Morina, Ehad Dula dhe Urim Maliqi.…

E gjithë vëmendja tek ndeshja Argjentinë – Kroaci

Fazat e çerekfinales në Kupën e Botës prodhuan momente sa gazmore dhe emocionuese, aq edhe të dhimbshme, siç duket kemi qenë dëshmitar të paraqitjes së fundit të lojtarit Cristiano Ronaldo, në këtë garë, pasi që Portugalia u mund nga Maroku, e kjo ishte edhe befasia e këtij viti. Në gjysmëfinale sot (13.12.22), do të përballen…

OBSH-ja: Mbulimi shëndetësor universal, është jetik

Me moton ‘Ndërtoje botën që duam, për një të ardhme më të mirë për të gjithë’, shënohet sot (12.12.22) ‘‘Dita e Mbulimit Shëndetësor Universal’, duke e vendosur në qendër të vëmendjes nevojën për Mbulimin Shëndetësor Universal dhe përparësitë e saj. ‘Dita e Mbulimit Shëndetësor Universal’, është pikë tubimi vjetor për aktivistët që të ngrenë zërin…

Dhjetori do t’ju ngrohë me filma të shumtë premierë

Dashamirë të filmave, bëhuni gati për të udhëtuar nëpër botë, përmes filmave të jashtëzakonshëm premierë, që do të publikohen javën e ardhshme e të cilët padyshim se do të plotësojnë preferencat tuaja, për zhanret që ju i parapëlqeni. Në vijim Radio KFOR-i ju sjellë titujt dhe datat e publikimit të tyre: Filmi ‘The Great Basin’…