Mbi 1.7 milion doza të vaksinës janë dhënë në Kosovë, nga fillimi i procesit të vaksinimit

Nga të dhënat e fundit që ka publikuar Ministria e Shëndetësisë, duke ju referuar statistikave të Institutit Kombëtarë të Shëndetësisë Publike të Kosovës, prejse ka filluar procesi i vaksinimit, në Kosovë janë dhënë gjithsej 1.794.993 doza të vaksinës kundër COVID-19. Bazuar në të njëjtat statistika, mbi 800 mijë qytetarë të Kosovës, janë vaksinuar me dozën…

Të gjitha komunitetet ftohen që të aplikojnë për pjesëmarrje në aktivitete rinore në natyrë

Ftohen të gjithë të rinjtë e të gjitha komuniteteve që jetojnë në rajonin e Mitrovicës (Mitrovica e Jugut, Mitrovica Veriore, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan), të moshave nga 13 deri në 19 vjeç, që të bëhen pjesë e ‘Programit inovativ me aktivitete në natyrë’. Përmes këtij programi, të rinjtë do të kenë mundësi të përmirësojnë…

Cineplexx sjell premierën “Moonfall” në Kosovë

Cineplexx si çdo herë edhe këtë javë ka pasuruar programin me premiera botërore. Të gjithë fansat e filmave fanta-shkencë, që nga nesër (03.02.22), do të kenë mundësi të shijojnë premierën e filmit Moonfall. Premiera në fjalë përmban një ngjarje shumë interesante që i dërgon aktorët në një mision shpëtimi, pasi një forcë misterioze rrezikon jetën…

Energjia elektrike mund të kursehet edhe gjatë gatimit

Pothuajse të gjithë duan të kursejnë në faturat e tyre mujore të energjisë elektrike, por jo të gjithë ia dalin në këtë aspekt, posaçërisht gjatë stinës së dimrit, kur kemi nevojë të ngrohemi dhe të shfrytëzojmë pajisjet e domosdoshme për jetesë. Por, ekzistojnë disa mënyra të kursimit të energjisë edhe gjatë përgatitjes së ushqimit, të…